Намираме се в нова епоха с етикет "Епохата на интернет". Технологичната, медийната и културната промяна във времената, в които живеем, е безспорна. В контекста на всичко, което касае образование и възпитание, започват много дискусии и процъфтяват разнообразни гледни точки. Не можем да не признаем, че Гутенберговата епоха беше пометена от интернет, но това пък не означава, че никой няма да продължи да чете, да се образова, да бъде възпитаван...
Гейминг или игри на гледна точка в образованието и възпитанието – е Темата на предаването "Нашият ден". В разговора участват Мая Бочева-Уики, художник и сценарист на комикси, част от екипа, възродил списание "Дъга", автор на мултимедийната поредица "Туй-Онуй", както и създателят на настолни игри и организатор на фестивала "Sofia Board Game Weekend" Петър Хераков.
Мая Бочева-Уики смята своето дело за мисия в контекста на образованието и възпитанието:
"Това е една отговорност, която постепенно премина в мисия. Аз започнах да разработвам мултимедийния проект от чисто любопитство, от желание да сбъдна една моя мечта – да съживя книгите като приказки, да ги превърна в игри и във филми. Постепенно осъзнах, че това е един много добър начин, по който децата да учат. Т.е. вплитайки в тези приказки образователни елементи, четейки по този начин една история, докато детето любопитства какво ще се случи нататък с героите, то трябва по някакъв начин принудено да изиграе едни игри, които в един момент му стават суперприятни и интересни. Начинът, по който ги поднасям, също е много важен.
Аз не просто използвам игрите като технология (гейминга), а самата логика в тях е интересна за децата, за да могат те да имат желание да продължат нататък. Не е важно ние просто да превърнем един учебник в дигитален със същото съдържание, като го преработим. Важно е логиката да бъде адекватна на времето, в което живеем. Така или иначе промяната настъпва.
Игра означава учене – това е естественият начин, по който децата учат. Игрите са средство, технология."
Бочева подчерта, че дигитализирането на учебното съдържание може да предотврати проблема с "тежките раници".
Още конкретни експертни забележки на Мая Бочева-Уики – какво е взаимодействието с институциите, както и анкетата на стажант-репортера Виолета Борисова – чуйте от звуковия файл.
Създателят на настолни игри и организатор на фестивала "Sofia Board Game Weekend" Петър Хераков сподели своето мнение в "Нашият ден":
"Хората, които играят, много по-бързо учат различни неща. Всяка игра има различни правила и механики и това те прави по-адаптивен. И каквото и да ти се случва, ти по-бързо можеш да намериш решение.
Може би е важно, че играейки игри, ти се учиш да губиш и това става по възможно най-лесния начин. Установяването на факта, че не можеш само да печелиш, е важен житейски урок. Колкото по-рано децата го научат, толкова по-добре. Защото играта е да се забавляваш, а не да печелиш. Много добър пример е играта "Не се сърди, човече", измислена още около Първата световна война.
Още за проектите – сегашни и предстоящи, за това има ли "опасности" при игрите, за фестивала "Sofia Board Game Weekend", както и за отношенията с институциите – чуйте от звуковия файл.
Снимки – личен архив на Мая Бочева и "Sofia Board Game Weekend"
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg