Намираме се в нова епоха с етикет "Епохата на интернет". Технологичната, медийната и културната промяна във времената, в които живеем, е безспорна. В контекста на всичко, което касае образование и възпитание, започват много дискусии и процъфтяват разнообразни гледни точки. Не можем да не признаем, че Гутенберговата епоха беше пометена от интернет, но това пък не означава, че никой няма да продължи да чете, да се образова, да бъде възпитаван...
Гейминг или игри на гледна точка в образованието и възпитанието – е Темата на предаването "Нашият ден". В разговора участват Мая Бочева-Уики, художник и сценарист на комикси, част от екипа, възродил списание "Дъга", автор на мултимедийната поредица "Туй-Онуй", както и създателят на настолни игри и организатор на фестивала "Sofia Board Game Weekend" Петър Хераков.
Мая Бочева-Уики смята своето дело за мисия в контекста на образованието и възпитанието:
"Това е една отговорност, която постепенно премина в мисия. Аз започнах да разработвам мултимедийния проект от чисто любопитство, от желание да сбъдна една моя мечта – да съживя книгите като приказки, да ги превърна в игри и във филми. Постепенно осъзнах, че това е един много добър начин, по който децата да учат. Т.е. вплитайки в тези приказки образователни елементи, четейки по този начин една история, докато детето любопитства какво ще се случи нататък с героите, то трябва по някакъв начин принудено да изиграе едни игри, които в един момент му стават суперприятни и интересни. Начинът, по който ги поднасям, също е много важен.
Аз не просто използвам игрите като технология (гейминга), а самата логика в тях е интересна за децата, за да могат те да имат желание да продължат нататък. Не е важно ние просто да превърнем един учебник в дигитален със същото съдържание, като го преработим. Важно е логиката да бъде адекватна на времето, в което живеем. Така или иначе промяната настъпва.
Игра означава учене – това е естественият начин, по който децата учат. Игрите са средство, технология."
Бочева подчерта, че дигитализирането на учебното съдържание може да предотврати проблема с "тежките раници".
Още конкретни експертни забележки на Мая Бочева-Уики – какво е взаимодействието с институциите, както и анкетата на стажант-репортера Виолета Борисова – чуйте от звуковия файл.
Създателят на настолни игри и организатор на фестивала "Sofia Board Game Weekend" Петър Хераков сподели своето мнение в "Нашият ден":
"Хората, които играят, много по-бързо учат различни неща. Всяка игра има различни правила и механики и това те прави по-адаптивен. И каквото и да ти се случва, ти по-бързо можеш да намериш решение.
Може би е важно, че играейки игри, ти се учиш да губиш и това става по възможно най-лесния начин. Установяването на факта, че не можеш само да печелиш, е важен житейски урок. Колкото по-рано децата го научат, толкова по-добре. Защото играта е да се забавляваш, а не да печелиш. Много добър пример е играта "Не се сърди, човече", измислена още около Първата световна война.
Още за проектите – сегашни и предстоящи, за това има ли "опасности" при игрите, за фестивала "Sofia Board Game Weekend", както и за отношенията с институциите – чуйте от звуковия файл.
Снимки – личен архив на Мая Бочева и "Sofia Board Game Weekend"
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg