Френският танцьор и хореограф Франсоа Шейно представя две премиерни представления в един ден на сцената на "Топлоцентрала". Неговият танцов соло пърформанс се нарича "Думи моi". Шейно е един от основните представители на новия френски танц, създава различно танцово преживяване, което излиза извън пределите на самото движение. А за съвременните вокалните, музикалните, хореографските и поетичните му форми на изразяване "New York Times" пише – "Той пее. Той танцува. Той създава усещане за неземно". Представлението е 35 минутно и е съчетание между концерт, танц и модно шоу, като ритуал и рецитал, твърди Франсоа Шейно:
"Това е пърформанс като мечтата на дете. Аз съм основно танцьор, но има и много песни в това представление. Движението на гласа и движението на тялото едновременно е начин различните култура да се смесят. Искам чрез танца и музиката да пренасям хората на различни локации. В моята работа съм взел доста референции от кабарето, от авангардния театър също. Мечтата за тотално изкуство присъства в моята идея. Много се вдъхновявам от движението на змията и като танцьор изследвам поведението на това животно."
Франсоа е воден от омагьосващите ритми на украинска, филипинска или сефарадска музика, си представям този многоезичен рецитал, уловен в скулптура на костюм от Ромен Брау, като криволичеща смесица от танци, песни... и алкохолни напитки, споделя още Франсоа за представлението:
"Мечтая този етюд като лек. Лек от ритуалите на западния театър, неговата фронталност, строгата му временност, отношението му към властта. Затова играем в затворено пространство, без крила или декори. Близо един до друг. Ограничен брой. Всички на едно ниво, без щрангове, без четвърта стена. Възползваме се от тази интимност, от тази близост, от това заграждение, за да се насладим на спектър от скандални действия. Може да наподобява theyyam танците в Малабар, където танцьорите в чудни, монументални костюми се преобразяват в богове и също така се доближават до мъжете и жените, събрани да ги гледат и да ги молят.
Представлението "Думи мої" на Франсоа Шейно ще се представи в Зала 1 на "Топлоцентрала" на 8 септември, от 19 и 21 часа.
Повече чуйте в разговора с Франсоа Шейно, автор на танцовата композиция и изпълнител. Преводът в ефир е на Стефани Стоева.
Снимка - личен архив, Ангелина Грозева
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg