Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След наводнението: Възстановява ли се Синеморец?

| обновено на 08.09.23 в 09:46
Мостът при Синеморец, който беше наводнен при бедствието
Снимка: Община Царево

Днес цяла България е в траур заради трагичното наводнение в Царево, което отне живота на четирима души. Една от засегнатите зони беше и курортното селище Синеморец. За да разберем повече за ситуацията там и начините, по които хората се справят с последствията на наводнението, се обърнахме към Красимира Величкова, дългогодишен турист и активен участник в културния живот на Синеморец.

"В селото всичко е спокойно в момента", споделя г-жа Величкова в ефира на "Нашият ден".

"Времето също е спокойно, имаме ток и вода. Най-големите щети са на двата плажа. От два дни се организират различни доброволчески групи, които помагат в разчистването на плажовете".

Изглежда общността на Синеморец се обединява в усилията си за възстановяване след бедствието. Г-жа Величкова отбелязва, че за около 20 часа, не е имало ток, но липса на вода и храна не е усетена. Тя споделя и подробности за трудностите, пред които са се изправили хората на място:

"Бяхме блокирани в Синеморец, защото мостът на река Велека беше прелял и първоначално изобщо не можеше да се излиза от селото. Впоследствие основният път Синеморец-Бургас беше затворен". 

Според г-жа Величкова държавните реакции все още се изясняват: "Реакция на държавата не сме усетили в Синеморец. Информирахме се от медиите какво се случва и какво предстои".

Тя обаче изразява загриженост за общата ситуация по Черноморския бряг:

"Държавата е закъсняла с това да направи цялостна ревизия в строителствата по българското Черноморие. В Синеморец също имаме два тръби, които се изливат в морето и изобщо всичко, което виждаме, но не реагираме. В по-малките населени места има пълна феодализация, местните хора сякаш се страхуват и пазят интересите на онези, които работят за себе си, а не за обществения интерес".

Като завършек г-жа Величкова подчертава важността на разследването на причините за трагедията:

"Много е важно да има разследване за причините, които водят до тази трагедия. Конкретно в Царево е важно да се изясни – защо един мост, който е ремонтиран миналата година, днес рухва. Това беше и основната причина, поради която хората бяха евакуирани".

Чуйте разговора в звуковия файл.

Чуйте анкетата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Храна за нечовеци

Храните за животни са също толкова важни, колкото храните за човеци – не само защото кучето е най-добрият приятел на човека, а и защото човекът може да направи избор в полза на своите четирикраки питомци. Иван Бенин от Банско е потомък на Неофит Рилски и цял живот е обичал животните. Някак естествено е той да започне да се занимава с храни за..

публикувано на 03.05.24 в 15:22

Спомен за Иван Андонов

Снимки: Уикипедия, БНТ

публикувано на 03.05.24 в 13:21

Богословът Мария Касабова: Бог е с нас, ако ние сме с него!

В един от най-вълнуващите епизоди на предаването "Нашият ден" гостува богословът Мария Касабова, чиято родова линия се свързва с братя Миладинови, а нейните деди са свещеници. Тя представя в разговора своето семейство, неговите корени и ценности, които го определят. Мария споделя, че нейният съпругът, Андрей, е диригент на Църковния мъжки..

обновено на 03.05.24 в 13:14

Светлина и символика: Вярата през погледа на иконите с доц. Стефка Попова

В предаването "Нашият ден" на Разпети петък, наш гост е доц. д-р Стефка Попова , известен иконописец и преподавател в Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. В разговор за вярата, духовността и изобразителното изкуство, тя сподели дълбоки мисли и вълнения от своята художествена практика и преподавателска дейност...

обновено на 03.05.24 в 11:46
Народът пее

Съединение във вярата: "Опелото Христово" с участието на миряни

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" разказваме за една похвална инициатива за въвличане на миряни в богослужението на Разпети петък. Диригентката на църковния хор "Спасение" – Нели Трошева, споделя за тази вълнуваща практика в предаването "Нашият ден". "За християните богослужението не би трябвало да е просто събитие,..

обновено на 03.05.24 в 09:59