Днес отбелязваме 90 години от рождението на един от най-изтъкнатите и влиятелни режисьори в българското кино - Иван Асенов Андонов. Той е известен със своите незабравими филми като "Дами канят", "Опасен чар", "Вчера" и "Адио, Рио", които остават в историята на нашата кинематография като незабравими творби.
Иван Андонов е роден на 3 май 1934 година в София. Завършва актьорско майсторство във ВИТИЗ през 1956 година под ръководството на професор Моис Бениеш. Веднага след това започва актьорска кариера, като получава първата си роля във филма "Години за любов" през 1957 година.
През 1963 година Иван Андонов дебютира като режисьор с филма "Пейзаж". След това последваха поредица от успешни филми, които го утвърдиха като един от водещите режисьори в страната. "Трудна любов" (1974), "Самодивско хоро", "Покрив", "Бяла магия", "Опасен чар", "Мечтатели" и "Вчера" са само някои от заглавията, които остават незабравими за публиката.
Неговите творби са били отличени с множество награди както в България, така и на международни фестивали. "Бяла магия" взима второ място в Кадис, "Опасен чар" печели голямата награда в Кианкиано (Италия) и специалната награда на журито в Шамрос, а "Мечтатели" е награден на фестивала във Варна. "Вчера" е отличен с наградата на зрителите във Варна, с Голямата награда в Сан Ремо и с награда за най-добра режисура в Москва.
В допълнение към своята кинематографична кариера, Иван Андонов се проявява и като художник. През последните си години той открива не малко изложби и развива своя творчески потенциал в областта на живописа.
На 29 декември 2011 година Иван Андонов напуска този свят, но оставя незабравимо наследство в българското кино. Неговата работа продължава да вдъхновява и вълнува публиката и след десетилетия.
В звуковия файл можете да чуете запис от Архивния фонд на БНР с гласа на големия режисьор.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg