В "Покана за пътуване" гостуваха ефектните дами от DJ дуото Mëstiza, което смесва фламенко стилове, африкански, арабски и латино ритмис хаус музика. Повече от 10 години Бела и Пити Бернад работят по отделно, но решават да обединят усилия в обединяването на електронна музика, естетика и мода, което се превръща в сензация. Според музикалните критици, благодарение на тях традиционната испанска музика изживява ренесанс. Това лято дуото гостува в най-актуалните клубове и фестивали в Ибиса, Майорка, Марбея, Малага, Сен Тропе, Дубай, Тулум, Мадрид и Санторини. Не пропуснаха и България, където миксираха на Хасиенда бийч.
"Фламенкото е истинско съкровище, което винаги трябва да блести. Несъмнено нашите корени, магията на танца, неговата дълбочина и чувственост, са присъщи на испанската музика и нейния фолклор. Искаме чрез тях да свързваме хората и да пренесем тази култура навсякъде по света“, споделят Бела и Пити. В края на юни те пуснаха новата си песен "Моите очи" в дует с Мария дел Мар Родригес Карнеро, известна още като La Maride Chambao, испанска композиторка и вокалистка. В парчето са застъпени темите за свободата и женската сила, а посланието е за подкрепа към всички дами по света.
Вие очевидно пътувате много – Къде е вашето любимо място в Испания, във вашата родна страна
- Може би Ибиса, където участваме в много партита, а също така и Мадрид, защото там сме родени, но нашето вдъхновение идва най-вече от Андалусия, заради фламенкото. Също така от Гранада и Севиля. Каня ви непременно да посетите тези градове. Неземно са красиви и също много вдъхновяващи.
Колко души се събират долу на парти?
- Това не е точно парти. По-скоро е като частно шоу за тесен кръг, което дава началото на парти, а то се пренася на повърхността на земята. Започваме с духовно фламенко шоу, което прераства в шумен купон. По този начин се свързваме по-близко с хората и ги подготвяме какво да очакват от нашето шоу по-късно.
Как решихте да смесвате фламенко с хип-хоп, техно и хаус музика? Очевидно е много успешна комбинация.
- Ние смесихме фламенко с електронна музика, защото решихме, че ще е добра идея да комбинираме нашата национална култура със съвременни звуци. Но не сме новатори. И африканска, и мексиканска музика се сместват с електронна. Също така ние обичаме фламенкото, израснали сме с него, слушаме го от деца. То е в нашата кръв.
Вие танцувате ли фламенко?
- Да, ние танцуваме, но само за удоволствие, не сме професионалисти. Просто го обичаме. Ние прекарваме много време заедно, непрекъснато се шегуваме. Случва се само да се спогледаме, да се сетим за нещо забавно и да не можем да спрем да се смеем. Имаме отлични отношения. Работата ни като диджеи е такава, че пътуваме много по света. Непрекъснато се шегуваме, в прекрасно настроение сме и сме наистина добри приятелки. Това е нашият стил на живот е и много хубаво, защото представете си как бихме могли да работим заедно, ако непрекъснато се караме. Трябва да си наистина спокоен и търпелив, когато пътуваш по света. Понеже всяко пътуване е съпътствано от проблеми – изчезнал багаж, закъснели полети, пропуснати ангажименти. Голямо търпение се изисква. И чувство за хумор.
Моля кажете ми кое е вашето любимо място по света
- Ние обичаме Средиземноморието, всички страни. Защото нашата музика е много добре приета там. Харесваме Южна Италия, Гърция. И, естествено, обожаваме Испания. Тя е нашата родина.
Снимки и видео: личен архив на "Местиса"
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg