Как би изглеждал Париж без Лувъра? А Лувъра без Мона Лиза? Защо дадени артефакти или идеи грабват вниманието за векове напред, вълнуват и остават в историята? Как би изглеждал света без тях? Тези въпроси ни предлага да разгледаме Отьорг А. К. и ИСИ-София, като ни предизвикват да създадем мини-модел на света на изкуството в проекта EPOFACT (Епохален артефакт).
Проектът EPOFACT представлява интересен опит за визуализиране на връзката между иконичните артефакти и тяхната роля във формирането на света на изкуството. В него зрителите са приканени да влязат в галерията и да конструират от нулата целия свят на изкуството.
Кураторът Красимир Терзиев обясни в "Нашият ден", че проектът се осъществява чрез интерактивна игра, която се провежда в продължение на два часа по време на откриването. В тази игра участниците създават символично предназначен музей.
Официалното откриване на EPOFACT ще се състои в четвъртък, 13 септември, от 18:00 часа в Галерия ИСИ - София, намираща се на бул. Васил Левски 134. Изложбата ще продължи до 21 октомври и ще бъде възможност за всички желаещи да се потопят в света на изкуството през призмата на EPOFACT.
Този проект ни предоставя уникална възможност да се замислим за смисъла на иконичните артефакти и тяхното влияние върху нашата култура и общество.
Чуйте разговора в звуковия файл.
На 17 април Иво Инджев ще представи новата си книга "Остродумия". И макар да беше поканен в "Мрежата", като добър познавач и анализатор на конфликтите в Близкия изток, нямаше как да не поговорим за него самия, като за остродумец, и за това какво съдържа новата му книга: " Това е представителна изва д ка от 10 000 лични публикации в личния ми..
Село Меляне е на брега на река Огоста, в непосредствена близост до Лопушанския манастир. То е и родното място на художника и дърворезбар Чавдар Антов, който създава в сградата на училището Център за изкуство, занаяти и етнография "Училището". В миналото село Меляне е известно с производството на бъчви, а днес посетителите му търсят да се..
Тържественият вход на Господ Иисус Христос в Йерусалим е един от най-обичаните и почитани празници в християнския календар, който се празнува с различни обичаи и традиции в различните християнски деноминации. Какви ще научим днес, но при всички тях празникът е време за радост и размисъл, свързано с последните дни от земния живот на Иисус Христос..
Всеки гражданин, чиято личност е накърнена чрез статия в електронно издание, съдържаща отправени към него обиди и клевети, има право наред с иск за присъждане на парично обезщетение за неимуществени вреди, да поиска премахването ѝ от собственика на електронното издание. Изданието "Дефакто" цитира решението на ВКС по касационна жалба на съдия..
Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се..
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg