Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С посланика ни в Алжир до родния град на Камю и Ив Сен Лоран

Нейно превъзходителство Марияна Бояджиева е извънреден и пълномощен посланик на България в Алжир. Тя е дипломат от кариерата с опит в мисиите ни в Италия и Франция. Макар да е сравнително отскоро в столицата Алжир, Марияна отлично знае, че страната е сред световните лидери по залежи и износ на природен газ и нефт, ключов енергиен доставчик за ЕС.

Потенциалът на Алжир го поставя сред важните външнотърговски партньори на България в арабския свят. Според Марияна Бояджиева алжирската страна проявява подчертан интерес към развитието на туризма и създаването на делови контакти с наши институции и агенции.  Обаче в "Покана за пътуване" няма да разговаряме  с нашия посланик за геополитика. Помолих я да ни разкаже за някое интересно място, което е посетила през шестте месеца, откакто е на мандат в Алжир.

Оран, за който ни разказва българският посланик в Алжир Марияна Бояджиева е вторият по големи град в северноафриканската държава със своите повече от 800 хиляди жители. Освен това има древна история. Корените му се губят през 10 век, когато селището е основано от маври, андалуски търговци, после преминава в ръцете на испанците, на пирати, на турци, на французи… И всеки е оставил своя отпечатък.

Оран е най-близкият до Европа град на Алжир. Разположен е на Средиземно море и в него се развива действието на романа Чумата от Албер Камю. От Марияна Бояджиева разбираме, че това не е  случайно. Името на града на арабски език означава "два лъва" и идва от легендата, че преди маврите да основат селище, мястото е било царство на величествените котки. Заселниците започнали да избиват лъвовете. Последните два от тях гледали хората от хълма до града и плачели за близките си.  Затова на герба на Оран има два червени и един златен лъв. До този град ни завежда посланика ни в Алжир Марияна Бояджиева. Тя обеща да разкаже в Покана за пътуване и за друго посетено от нея селище – Константин.


Снимки – Марияна Бояджиева

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Атанас Мангъров

Защо сами си го причиняваме?

Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..

публикувано на 09.05.25 в 10:47

Съчетаването на архитектурно наследство и спорт е тема на международна среща в УАСГ

В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..

публикувано на 09.05.25 в 10:15

Даниел Симеонов: Изкуството е изключително важно за развитието на всеки млад човек

Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..

публикувано на 08.05.25 в 16:25

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32