Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Хиновски

Пълната либерализация на енергийния пазар изисква сериозни подготвителни процеси

| обновено на 21.09.23 в 13:06
Иван Хиновски
Снимка: БГНЕС

С гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС парламентът прие на първо четене промени в Закона за енергетиката. От опозицията гласуваха против. Вносител е Министерският съвет. Проектът предвижда пълна либерализация на пазара на едро на електрическа енергия от началото на 2024 г. За битовите потребители това трябва да стане през 2026 г.

Този важен етап на енергийната реформа в България породи въпроси и загриженост сред енергийните експерти и обществото.

Един от основните гласове по този въпрос е енергийният експерт Иван Хиновски, председател на Българския енергиен и минен форум. Той сподели своето мнение и забележки по този въпрос в ефира на предаването "Нашият ден".

Според Хиновски идеята за пълна либерализация на енергийния пазар не може да бъде реализирана без конкретни подготвителни процеси. Той отбелязва, че не може да има пълна либерализация и в същото време да съществува ограничен пазар. Оценява тази заявка като популизъм, предназначен да успокои медиите, без да се вземат предвид всички необходими мерки.

Иван Хиновски подчертава, че за успешния преход към пълна либерализация са необходими редица действия, включително дефиниция на понятието "енергийно бедно домакинство". Той изтъква важността от категоризация на битовите потребители в съответствие с техните желания, тъй като някои може да не желаят да бъдат класифицирани като "енергийно бедни". Той подчерта, че този процес изисква разработване на регулации и нормативни документи, които понастоящем не са налице.

Според Хиновски преходът към пълна либерализация изисква и задължителна фаза на подпомагане на определени домакинства със средства от енергийната индустрия. Този фонд за сигурност на енергийната система следва да се финансира чрез приходи от продажба на емисии и от печалбите на енергийните дружества. Хиновски изразява съмнение, че такъв фонд ще бъде ефективно установен и подчертава, че основната тежест ще падне върху държавните електроцентрали.

"Всичко това трябва да мине през фонд за сигурност на енергийната система, в който да има постъпления от продажба на емисии, но основната част са от печалбите на енергийните дружества. Ние сме убедени, че такъв фонд няма да има. Ударът ще бъде поет основно от държавните електроцентрали“, казва той.

В заключение, Иван Хиновски предлага няколко ключови стъпки за успешната реализация на пълната либерализация на енергийния пазар в България. Те включват дефиниране на критериите за енергийно бедни потребители, разработване на наредба за класификацията на тези потребители и обществено обсъждане на въпроса, тъй като това е сериозен и сложен процес, който изисква внимателно планиране и изпълнение.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Политиките за запазване на агробиоразнообразието у нас

Форумът "Старите сортове – наследство и бъдеще", който ще се проведе в Аграрния университет – Пловдив, ще разгледа международния опит и политиките за запазването на агробиоразнообразието у нас. Организатори са сдружение "Агролинк", "Хранкооп" и Аграрният университет в Пловдив – домакин на събитието. Светла Николова от сдружение..

публикувано на 15.05.25 в 13:32
Любомир Чакъров

Стартира онлайн рубрика, посветена на активните граждани на Пловдив

"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата.  Инициативата ще популяризира..

публикувано на 15.05.25 в 12:15

Разрушаване на общността – Държавна сигурност срещу Българската православна църква

Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга.  "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..

публикувано на 15.05.25 в 11:30

Земеделието в България – акцент в новия брой на сп. "Българска наука"

В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...

публикувано на 15.05.25 в 11:28
Христина Димитрова

Когато родителството се "споделя" чрез закон – капани и подводни камъни

Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..

публикувано на 15.05.25 в 10:45