Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Хиновски

Пълната либерализация на енергийния пазар изисква сериозни подготвителни процеси

| обновено на 21.09.23 в 13:06
Иван Хиновски
Снимка: БГНЕС

С гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС парламентът прие на първо четене промени в Закона за енергетиката. От опозицията гласуваха против. Вносител е Министерският съвет. Проектът предвижда пълна либерализация на пазара на едро на електрическа енергия от началото на 2024 г. За битовите потребители това трябва да стане през 2026 г.

Този важен етап на енергийната реформа в България породи въпроси и загриженост сред енергийните експерти и обществото.

Един от основните гласове по този въпрос е енергийният експерт Иван Хиновски, председател на Българския енергиен и минен форум. Той сподели своето мнение и забележки по този въпрос в ефира на предаването "Нашият ден".

Според Хиновски идеята за пълна либерализация на енергийния пазар не може да бъде реализирана без конкретни подготвителни процеси. Той отбелязва, че не може да има пълна либерализация и в същото време да съществува ограничен пазар. Оценява тази заявка като популизъм, предназначен да успокои медиите, без да се вземат предвид всички необходими мерки.

Иван Хиновски подчертава, че за успешния преход към пълна либерализация са необходими редица действия, включително дефиниция на понятието "енергийно бедно домакинство". Той изтъква важността от категоризация на битовите потребители в съответствие с техните желания, тъй като някои може да не желаят да бъдат класифицирани като "енергийно бедни". Той подчерта, че този процес изисква разработване на регулации и нормативни документи, които понастоящем не са налице.

Според Хиновски преходът към пълна либерализация изисква и задължителна фаза на подпомагане на определени домакинства със средства от енергийната индустрия. Този фонд за сигурност на енергийната система следва да се финансира чрез приходи от продажба на емисии и от печалбите на енергийните дружества. Хиновски изразява съмнение, че такъв фонд ще бъде ефективно установен и подчертава, че основната тежест ще падне върху държавните електроцентрали.

"Всичко това трябва да мине през фонд за сигурност на енергийната система, в който да има постъпления от продажба на емисии, но основната част са от печалбите на енергийните дружества. Ние сме убедени, че такъв фонд няма да има. Ударът ще бъде поет основно от държавните електроцентрали“, казва той.

В заключение, Иван Хиновски предлага няколко ключови стъпки за успешната реализация на пълната либерализация на енергийния пазар в България. Те включват дефиниране на критериите за енергийно бедни потребители, разработване на наредба за класификацията на тези потребители и обществено обсъждане на въпроса, тъй като това е сериозен и сложен процес, който изисква внимателно планиране и изпълнение.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58

Безплатни прегледи за туберкулоза в Пазарджик

В периода от 9-и до 13-и декември в болница "Д-р Никола Пенчев" в Пазарджик ще организират Седмица на отворените врати, по време на която ще се извършват безплатни скринингови прегледи за туберкулоза. Инициативата е част от изпълнението на Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата. Прегледите ще се провеждат в работно време..

обновено на 11.12.24 в 13:12

Ключът към Бога

В епизод 566 "Трамвай по желание" запознава своята публика с международно известния чешки филантроп Радим Пасер. Готови ли сте да откриете тайните за устойчив личен успех? Чешкият бизнес магнат и филантроп Радим Пасер посети България и предостави уникалната възможност да се запознаем с неговата житейска история и да открием ключа към..

публикувано на 11.12.24 в 12:35
Аркади Шарков

Контрол и ефективност: Ключови предизвикателства пред бюджета на НЗОК за 2024 г.

През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица . Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите . Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването..

публикувано на 11.12.24 в 11:57