Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нов роман на Емануил А. Видински

"Дом за начинаещи" е роман за времето, в което търкаляме частици от себе си, бързаме да ги сглобим надпреварвайки се със слънчевите цикли и лунните фази, понякога се получава, по-често не успяваме, но сме целите там – във форматиращите години на онова някога, в което (може би) са кодирани бъдещите ни успехи и провали. "Дом за начинаещи" е сценарно построен и би могъл да се превърне в холивудска продукция. "Дом за начинаещи" не бива да остане "затворен" в локалното. Защото това не е "локален" разказ за 90-те… Това е европейска проза и немскоезичният свят – надявам се - ще е нейната следваща публика. "Дом за начинаещи" е моето откритие за литературната 2023-та." Това са думи на Еми Барух за новия роман на Емануил А. Видински, който от момента на издаването си вече има много почитатели.


Самият автор разказва за книгата: "В началото на 1990-те, когато бях на 13, прекарах няколко години в католически детски дом в Германия. Този роман е за онова време; за хората, с които живях, за момчето, спомнящо си в мен и най-вече за Дома. Дом, в който всички бяхме начинаещи – в живота, в приятелството, в любовта, в порастването. В опознаването на света, на другите и на самите себе си."

Дали обаче това е автобиографичен роман, или роман за онова време в началото на 90-те на 20 век, когато Европа се промени и същевременно поколението на тези промени израсна? Как авторът, който е и герой на този роман балансира между спомена и фикцията? Как езикът и стилът му помагат да постигне динамиката на действието и запомнящите се герои? Къде са тези герои днес, какво се е случило 30 години по-късно? За да научите отговорите, чуйте разговора с Емануил А. Видински и се пренесете така в "Дом за начинаещи", където ви очакват  изненади.



По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Дачев (вляво) и Емил Янев

Образът и словото – по следите на знаците

В епизод 570 "Трамвай по желание" среща своята публика с ректора на НАТФИЗ Мирослав Дачев. Мирослав Дачев е професор по семиотика на изкуството в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Възпитаник е на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Доктор на филологическите науки от 1997 г. с тезата "Семиотика на цвета". Доцент от 1999 г. и професор по..

публикувано на 23.12.24 в 16:45

Предизвикателствата на алтернативното пространство ReBonkers

Алтернативното пространство ReBonkers във Варна е разположено на 200 кв. м, по-голямата част от което е под земята. Залата представлява тунел – истински ъндърграунд. Сцената за независимо изкуство спечели финансиране по програма "Посланическият фонд за културна презервация" на посолството на САЩ в България, което ще помогне за осъвременяване ѝ...

публикувано на 23.12.24 в 15:45
Маргарита Доровска

120 години от рождението на Стоян Венев - изложба в Музея на хумора и сатирата в Габрово

С впечатляваща изложба музеят "Дом на хумора и сатирата" в Габрово отбелязва 120-годишнината от рождението на художника Стоян Венев – един от класиците на българското изобразително изкуство. Експозицията включва над 200 живописни платна, карикатури, сатирични рисунки, етюди и акварели, както и прожекция на четири документални филма за личността..

публикувано на 23.12.24 в 13:25

Фед ле Гранд в клуб FOMO на 25 декември

"Цяло лято чаках участието си на Solar Summer. Това бяха най-добрите 6 часа в моя живот. Сега мога да умра като щастлив човек" , така сподели с хилядите си фенове в "Туитър" големият Фед ле Гранд своята  изява в афиша на фестивала Solar Summer през 2013 година.  Нидерландската мегазвезда показа, че няма предел на настроението, което не може да..

публикувано на 23.12.24 в 12:38
Надежда Москожска

За четенето по празници

Петима поети, писатели и преводачи – Иванка Могилска, Мирослав Христов, Виолета Радкова, Ангел Игов и Йордан Радичков-внук, споделят литературните си асоциации с Коледните празници.   Какво четем по празниците? Остава ли ни повече време за четене? За пазара, който се прицелва в очакванията и надеждите ни, за късите декемврийски дни,..

публикувано на 23.12.24 в 12:10