Световният ден на фармацевта, отбелязван на 25-и септември, е специален ден, посветен на професионалистите в областта на фармацията. Тази година той се отбелязва под мотото "Магистър-фармацевтите укрепват здравната система". Този ден има историческо значение, тъй като преди 111 години на същата дата е била създадена Международната федерация на фармацевтите (FIP). FIP обединява 152 национални фармацевтични организации от цял свят, включително и Българския фармацевтичен съюз.
Историята на аптечното дело в България има дълги корени, като се заражда около 1865 година по време на Българското възраждане. Първоначално не са съществували сериозни изисквания по отношение на създаването и управлението на аптеки.
В интервю за "Нашият ден" Ваня Тонкова, уредник на Музея на медицината към Медицинския университет във Варна, споделя интересни факти от историята на аптечното дело в България. След въвеждането на изискването, че аптеката може да бъде управлявана само от лица с диплома по фармация, е позволено издаването на разрешително за приготвяне на лекарства и тефтер за регистрация.
По нейните думи в началото обучението на фармацевтите се е провеждало в Цариград във Военномедицинското училище. Обучителният период беше три години и студентите нямаха право да прехвърлят своето обучение. Това допринесе за малкото количество аптекари по онова време.
Първата аптека от стар тип във Варна е била притежание на Петър Апостолидис и датира от 1881 година. Всички аптеки през този период са изглеждали сходно с нея – с шкафове, в които са били съхранявани силно действащите и отровни вещества. Особеност на тези аптеки е било наличието на огледало, което е служело като последен самоконтрол от страна на аптекаря, за да не се обърка и да види какво лекарство взима.
Световният ден на фармацевта напомня за важната роля, която фармацевтите играят в подпомагането на здравната система и нашето здраве.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Два месеца след кървавия погром на терористичната организация "Хамас" над мирните жители от Южен Израел, в който бяха убити и разпознати останките, към този момент, на повече от 1200 души, два месеца след като бяха отвлечени 240 мирни граждани – бебета, деца, жени и мъже – и когато дни след връщането на част от заложниците те започнаха да говорят за..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Захари Генов отговаря в ефир на слушателски въпроси. Иван Пейчев от София е съсобственик на своята сестра на едно дворно място във вилна зона Банкя с площ около 1700 кв.м. От една година между двамата тече една кореспонденция във връзка с делба на този имот. Цели се доброволно..
Българските студенти отбелязват своя празник. Този ден е символичен за всички, които се стремят към знание и образование. Историята на студентския празник се свързва с инициативата на проф. Иван Шишманов през 1897 г., когато той предложил да се установи специален ден за висшите училища в България. През 1902 г., след решение на Академическия..
Коледните и новогодишните празници наближават. Как да опазим собствеността си – движимо и недвижимо имущество – през празничните дни? Невинаги премисляме, когато оставяме белези, например във Фейсбук, че сме далеч от дома си. Има ли сигурен начин за предпазване на имуществото? Тодор Тодоров – графолог и криминалист, консултант на предаването "Законът..
Музиката и любовта водят в България музикалния продуцент Фриц Силва Вагнер. След доста години на музикалната сцена, създавайки мелодичен хаус и техно, той предава уменията си на жената, в която е влюбен – Стефани Гавраилова. В ефира на "Нашият ден" двамата споделят за магията да правиш мелодичен хаус и техно. "Никога не съм мислила, че ще..
Два месеца след кървавия погром на терористичната организация "Хамас" над мирните жители от Южен Израел, в който бяха убити и разпознати останките, към..
Албена и Павел Благеви гостуваха в "Покана за пътуване", след като изкачиха Килиманджаро и веднага щом изминаха 779-те километра на Камино. Преди броени..
В галерия КО-ОП се откри изложба на Камен Старчев "Остатъчни изображения". Ето какво пише Мария Василева за работата на този художник: "Камен Старчев..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg