Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световен ден на фармацевта

Знаем ли кога стартира аптечното дело у нас?

Старата аптека на д-р Сотир Антониади в Архитектурно-историческия резерват "Старинен Пловдив“
Снимка: plovdivtime.bg

Световният ден на фармацевта, отбелязван на 25-и септември, е специален ден, посветен на професионалистите в областта на фармацията. Тази година той се отбелязва под мотото "Магистър-фармацевтите укрепват здравната система". Този ден има историческо значение, тъй като преди 111 години на същата дата е била създадена Международната федерация на фармацевтите (FIP). FIP обединява 152 национални фармацевтични организации от цял свят, включително и Българския фармацевтичен съюз.

Историята на аптечното дело в България има дълги корени, като се заражда около 1865 година по време на Българското възраждане. Първоначално не са съществували сериозни изисквания по отношение на създаването и управлението на аптеки.

В интервю за "Нашият ден" Ваня Тонкова, уредник на Музея на медицината към Медицинския университет във Варна, споделя интересни факти от историята на аптечното дело в България. След въвеждането на изискването, че аптеката може да бъде управлявана само от лица с диплома по фармация, е позволено издаването на разрешително за приготвяне на лекарства и тефтер за регистрация.

По нейните думи в началото обучението на фармацевтите се е провеждало в Цариград във Военномедицинското училище. Обучителният период беше три години и студентите нямаха право да прехвърлят своето обучение. Това допринесе за малкото количество аптекари по онова време.

Първата аптека от стар тип във Варна е била притежание на Петър Апостолидис и датира от 1881 година. Всички аптеки през този период са изглеждали сходно с нея – с шкафове, в които са били съхранявани силно действащите и отровни вещества. Особеност на тези аптеки е било наличието на огледало, което е служело като последен самоконтрол от страна на аптекаря, за да не се обърка и да види какво лекарство взима.

Световният ден на фармацевта напомня за важната роля, която фармацевтите играят в подпомагането на здравната система и нашето здраве.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: Трябва да бъде вкаран реализъм в преговорите за КТД

Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..

публикувано на 16.07.25 в 13:47

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46

ДОБРОволческите възможности по света и у нас

ДОБРОволчески възможности по света и у нас в рамките на проекта "ДОБРОкаст пътува – пътувай с нас!" представя в "Нашият ден" Катерина Стоянова , председател на УС на CVS България. На фокус е фестивалът "48 часа Варуша Юг“, който предстои във Велико Търново между 15 – 17 август. "ДОБРОкаст" е единственият подкаст, посветен изцяло на..

публикувано на 16.07.25 в 10:35
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45