Войната, която в момента разкъсва сърцата и душите на хората в Украйна, е тежка и жестока. Но в сянката на конфликта, който често асоциираме с разруха и страх, има истории за надежда и солидарност. Журналистът от БНР, Николета Атанасова, разказва за своето посещение в Украйна в предаването "Нашият ден" и споделя впечатленията си от страната и хората там.
По нейните думи голяма част от тежестта на войната в Украйна се носи на плещите на доброволците и неправителствените организации. Скоро след пристигането си в Украйна, Николета Атанасова забелязва нещо, което може би не би очаквала - животът във всички украински градове продължава обичайно. Въпреки конфликта, хората там се стремят да водят нормален живот и да се справят с предизвикателствата на ежедневието.
Една от неправителствените организации, с които журналистът Николета Атанасова се запознава по време на своето пътуване, е "Ветерански Простор". Тази организация, базирана в град Виница, работи с ветерани от войната, които често са млади мъже на възраст между 22 и 23 години. Техният подход включва физическа рехабилитация, психологическа подкрепа и групова терапия.
"Ветерански Простор" разполага с кабинет за физическа рехабилитация, където ветераните могат да получават масажи, лечебна физкултура и дихателни упражнения. Физическият рехабилитатор работи с тях не само в кабинета, но и на място при тези, които не могат да се движат лесно. Има също и специалисти по психология, които предоставят подкрепа както на индивидуално, така и на групово ниво.
Освен това, организацията работи и за подобряване на местните условия. Например събират средства и материали, за да предоставят хуманитарна помощ във формата на многофункционални легла, дюшеци и медицински препарати. Тази помощ стига до различни болници, където се грижат за ранените войници и лица в реанимационни отделения.
С други думи, организациите като "Ветерански Простор" се опитват да съчетаят физическа, психологическа и социална подкрепа за ветераните и техните семейства, които се борят с последиците от войната.
Има и други организации, като благотворителната фондация "Виница – комфортен и безопасен град", която също се стреми да помага на хората в Украйна. Те събират средства и ресурси за изграждане на противотанкови съоръжения и предоставят хуманитарна помощ.
Но най-важното е, че тези организации показват, че в моменти на криза и беда, хората могат да се обединят и да помогнат на тези, които се нуждаят. Изглежда, че надеждата и солидарността все още са живи и добрите хора продължават да дават най-доброто от себе си, дори в условия на война.
Повече за това с кого се срещна в Украйна Николета Атанасова – чуйте от разговора в звуковия файл.
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури. Множество земеделци няма да могат да изпълнят тази стопанска година, а вероятно няма да могат да планират и следващата. Никой не знае колко точно големи са загубите, но в началото на април министърът на..
Евангелският текст от тази неделя именно ни напомня за цената на здравето и причините поради, които го губим. Къпалнята Витезда, името, на която в превод от еврейски значи "дом на милосърдието", се намира в Йерусалим. В нея на определено време слиза Ангел Господен, който раздвижва водата и тя има лечебно свойство за този, който пръв влезе след..
Осемдесет години след края на войната дали сме си взели поуките от една от най-трагичните страници в историята на човечеството. 9 май се чества като Ден на Европа в памет на историческото събитие, което поставя началото на обединението на Европа след Втората световна война още през 1950 г., а официално честването започва през 2009 година. Деня на..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..
Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg