Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предизвикателен нов роман на Олга Токарчук

Разбира се, че романът, който Олга Токарчук издаде след получаването на Нобеловата награда, събира много очаквания и любопитство. За пореден път полската писателка не оставя читателите си неудовлетворени, защото отново ги изненадва. Знаем, че тя внимателно подготвя всяка своя книга и задължително предизвиква и себе си като автор, и читателите си, смесвайки жанрове и идеи. 

Този път сме запокитени в населено място, в което се лекуват туберкулозно болни в навечерието на Първата световна война. Алюзията с "Вълшебната планина" не е случайна, но и не изчерпва смисъла на "Емпузион". А мотото на романа е подбрано съвсем целенасочено от "Книга на безпокойството" на Фернанду Песоа. 

Санаториума обитават само мъже, които разговарят на различни теми в измамното спокойствие на мястото. Постепенно безпокойството нараства от различни необичайни случки и усещането за дебнеща опасност се засилва. 

Премиерата в София на 7 октомври от 19 часа в Младежкия театър "Николай Бинев" е част от турнето на романа из страната. 

Повече за  "Емпузион" и превода му на български език чуйте от преводача Крум Крумов.

Снимка – ICU Publishing

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Розенкранц и Гилденстерн оживяват в Народния театър

Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..

публикувано на 03.05.25 в 09:05
Алина Караханова, Тамер Левент, Александър Ал. Хаджихристов и Любомир Славков

Награда за българска книга в Турция

По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул.  Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..

публикувано на 02.05.25 в 16:04
Иво Милев и Емил Стойчев

Изложба на Иво Милев в галерия "Харта"

Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..

публикувано на 02.05.25 в 15:07

Литературният кораб на 90-те

Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се нарича анкетата с Ани Илков, "Въглени и звезди" – с Едвин Сугарев, последва сборник с анкети с 18 поети от 80-те. Тази, последна засега книга от поредицата "Литературни анкети – 13 поети от 90-те"..

публикувано на 02.05.25 в 14:30
Борис Мисирков и Георги Богданов, Пътуващият паметник, 2025

Граници и общуване

Две международни изложби в София са посветени на разделенията и общуването – обсъждат сложни и дори тежки въпроси в нашето съвремие, понякога с неочаквани последици. "През призмата на границите – Епизод 2", представена в Националния исторически музей до 29 август, е курирана от Катя Ангелова, Ангелика Буртшер и Марион Оберхофер. Тя е резултат от..

публикувано на 02.05.25 в 14:10