Българският институт INSAIT към Софийския университет наскоро събуди гордостта на страната, като публикува седем научни постижения на конференцията номер 1 в света за изкуствен интелект, NeurIPS. Това изключителна постижение беше подчертано и похвалено от просветното министерство, което несъмнено остави следи в националния и международен академичен свят.
Заслугата за този успех на института INSAIT със сигурност е огромна, но не бихме могли да я обсъждаме без да споменем и д-р Никола Константинов, част от този талантлив екип. Д-р Константинов, наскоро определен като един от най-обещаващите млади европейски учени в областта на изкуствения интелект, сподели някои от своите впечатления и пътя, който го доведе до INSAIT.
Само на 29 години д-р Константинов вече може да се гордее с впечатляващото си образование и опит. Той завършва бакалавър и магистър в Оксфорд, където се подготвя за своето бъдеще в областта на математиката и статистиката. Впоследствие той става част от постдокторантската програма в ETH Zurich и завършва докторантура в IST Austria. Неговата страст към изкуствения интелект и желание да се върне у нас го подтикват да се присъедини към INSAIT.
В ефира на предаването "Нашият ден" той споделя, че винаги е искал да се върне в родината си и да приложи знанията и уменията, които е придобил в чужбина. INSAIT му предостави тази възможност, като интегрира таланта му в световен мащаб и му дава свобода за изследователска и иновационна работа. В момента той ръководи групата по машинно обучение в института и се фокусира върху развиването на изкуствен интелект.
И така, успехът на INSAIT и д-р Никола Константинов изглежда обещаващ за бъдещето на изкуствения интелект и научната общност в България. Надяваме се, че това е само началото на много по-голям и вълнуващ път към нови научни открития и иновации.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Село Братаница се намира в община Пазарджик и в него живеят около 2200 човека. Населеното място разполага с кметство, църква, пощенска станция, основно училище, детска градина, читалище, търговски обекти, заведения и шивашки цех. Голяма част от жителите се занимават със земеделие. Има предположения, че селото е съществувало още през XII век...
Двайсет висши учебни заведения се включиха в "Седмицата на университетите" , която започна днес в Ямбол. Те представят подробна информация за своите обучителни програми, специалности, условия за кандидатстване и студентски стипендии. Във фокуса на днешния ден бяха техническите университети в София, Варна и Габрово, както и архитектурния..
Ирландия инвестира 2,5 милиона евро в проекти, фокусирани върху изкуствения интелект, мъжкото безплодие и слънчевите панели , съобщава обществената радио и телевизия RTE . Чрез Програмата за стипендии за изследвания, развитие и иновации в индустрията ще бъдат финансирани изследователи в 22 компании за развитие на индустриални изследвания и..
На 4 февруари 2025 г. в столичната галерия "Теа Алба" ще бъде открита изложбата "Виждам" на художничката Стела Стефанова. В навечерието на вернисажа, който ще се състои между 15:00 и 18:30 часа , авторката разкри в ефира на Terra Култура своите мисли за изкуството, красотата и посланието на предстоящата експозиция. Според Стефанова, нейните картини..
Михаела де ла Русо, всъщност, е музикалният редактор на предаването Михаела Колева, която наскоро се завърна от кратко пътешествие в Аржентина. Как се стига до латиноамериканската страна? Здравеопазването в Аржентина и мъдрецът на Михаела. Конят – "естествен метод за превоз" и какво прави той, докато пиеш кафе. От Сан Хуан до Сан Луис – какво..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg