Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премълчаната история на българската критика

В памет на проф. Светлозар Игов

Снимка: Pixabay

Колцина знаят, че заради Нешо Бончев – първия български критик, Григор Пърличев отказва да продължи превода си на "Илиада", изгаря ръкописа и написва "убит от българин", оттегляйки с е в Охрид и определил се като македонец? А разгромяващата статия на Симеон Радев срещу д-р Кръстьо Кръстев в защита на Елин Пелин? Или това, че Маринети, големият италиански футурист, пише специално писмо до Кирил Кръстев, младия критик от Ямбол? Че в основата на спора между Йордан Йовков и Елин Пелин по повод пиесата "Боряна", стигнал почти до съд, стои една кратка критическа бележка на небезизвестния Д. Б. Митов? Също, че Богомил Райнов – уплашен за ролята си на пръв социалистически критик, застрашена от напористия Любен Белмустаков, спретва интрига, в която Белмустаков е обвинен в плагиатство и низвергнат?

Проф. Светлозар Игов
В българската история има още много такива критически сюжети, в които се преплитат важни имена, интересни случки, значими събития, тоест тя е част от историята и като такава подлежи на изучаване и коментиране. Това правят историците, но го правят и критиците и с двама от тях ще говорим за тези и други още любопитни сюжети – проф. Елка Трайкова от БАН и Тони Николов, главен редактор на сп. "Култура".

Този брой на предаването "Премълчаната история" се посвещава на проф. Светлозар Игов – големия български критик от края на ХХ и началото на XXI, напуснал ни преди дни. 

Снимки - Pixabay, БТА
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20

Пловдив се обогатява с уникално културно пространство – "Ателие 47"

Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..

обновено на 09.05.25 в 11:32