Многократно награждаваният български филм "В сърцето на машината" на режисьора Мартин Макариев получи наградата в категория "Най-добър дизайн на костюми" на Международния филмов фестивал Septimius Awards в Амстердам. Признанието е за младата художничка Весела Динева – създател на костюмите. Тя получи отличието в конкуренция с филма "На западния фронт нищо ново" – носител на четири награди "Оскар". Весела Динева е завършила "Моден дизайн" в Милано и в момента работи в България като моден дизайнер, както и за различни филмови продукции.
Освен наградата за най-добри костюми признанията за българския игрален драматичен трилър са и за Александър Сано, който бе номиниран за най-добър европейски актьор и за композитора Виктор Стоянов с номинация за най-добър саундтрак на фестивала в Амстердам.
Филмът е заснет през август 2020 година в разгара на пандемията. В сърцето на историята е човечността, която може да бъде открита, където никой не очаква. Действието се развива през 1978 г. Група затворници, сред които такива с тежки престъпления и доживотни присъди, изпълняват принудителен труд в стругарски цех на завод Кремиковци. Всеки от тях има различна история, морал и разбирания за живота в затвора и извън него. Нужен е само един ден и необикновена случка, за да преобърне цялото им досегашно съществуване. Сблъсъкът между затворници, надзиратели и милицията по онова време допълва напрежението в лентата.
"В сърцето на машината" е българското предложение за най-добър чуждоезичен филм на 95-те наградите Оскар на Американската филмова академия през 2022 година. Носител е на наградата "Златна роза" на едноименния филмов фестивал във Варна през 2021 година и на наградата за Най-добър филм на София филм фест през 2022 година.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg