Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Непознатите будители

Огънят на Марин Големинов или музика по жаравата

В епизод 6 на "Непознатите будители" журналистът Лилия Големинова разказа за огъня и музикалното творчество на своя дядо академик Марин Големинов.

Определят "Нестинарка" като най-българско музикално произведение, което променя живота на маестрото за една нощ.

Ядосваше се, че е писал много неща след "Неститарка", а до някъде големият успех на танцовата драма хвърля някаква сянка върху тях. Но от друга страна, "музика по жаравата" описва начина, по който е живял и живееше през годините, в които го помня“, споделя Лилия Големинова.

Тя допълва, че доста рано е осъзнава, че талантът ѝ не е достатъчен, за да продължи в музикалната сфера. Завършила е пиано в Музикалната академия "Проф. Панчо Владигеров", а преди това Националното музикално училище "Любомир Пипков". Дядо ѝ е спомогнал за разкриване на широки хоризонти.

През 2016 година по инициатива на наследниците на Големинов, в лицето на неговата внучка Лилия, и музикалното сдружение "Марин Големинов" - Кюстендил и с подкрепата на Община Кюстендил е учредена наградата, като първи нейни носители са музикантите от камерен ансамбъл "Софийски солисти" с диригент Пламен Джуров. А носителки в тазгодишното осмо издание станаха балерините Анелия Димитрова, Вера Кирова и Силвия Томова. 

"Неотдавна отбелязахме 80 години от премиерата на "Нестинарка". От онази знакова вечер през 1942 г., когато животът на Марин Големинов се променя. Било е в залата на Народния театър "Иван Вазов“ и е било нещо изумително. От напълно неизвестен учител по музика във Втора мъжка гимназия на следващия ден той се събужда известен в цялата страна“, припомня журналистката.

Тази годишнина беше отбелязана и с един филм "Нестинарка. Голямата среща на Марин Големинов и Цанко Лавренов". Една от множеството постановки през годините на танцовата драма "Нестинарка" с декорите на великия Цанко Лавренов.


Личността на Марин Големинов

"По един начин аз възприемах дядо ми, докато беше жив. Той живя 92 години в крайна сметка посрещна новия век и много се радваше, че го е направил. Посрещна промените преди това в България също с отворено сърце", казва Лилия Големинова.

Академик Марин Големинов е роден в Кюстендил през 1908 г. Получил е музикалното си образование в Париж, където учи композиция при Венсан д‘Енди, Пол Дюка и Ги дьо Лионкур, той е автор на опери, балети, симфонични и камерни произведения, които са останали в съкровищницата на българската музикална култура. Творчеството му, силно повлияно от българския фолклор, печели множество награди и се изпълнява по целия свят.


Диригент, професор в Музикалната академия, Марин Големинов е създател на Факултета по дирижиране. Той прави първия курс по дирижиране, а негови ученици са Пламен Джуров, Емил Табаков, Стефан Драгостинов, Димитър Христов и др.

Чуйте "Селски празник" от сюитата "Нестинарка" на Марин Големинов, изпълнението е на Симфоничния оркестър на БНР  диригент Камен Големинов.

Целия разговор в Лилия Големинова можете да чуете в звуковия файл.


Снимки - архив на Лилия Големинова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Участници в Международния фестивал „Българска душа на святата земя“ на летище Бен Гурион в Тел Авив.

10-ото издание на международния фестивал "Българска душа на святата земя" беше успешно

Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса, кореспондент на Българското национално радио в Израел, директор на артсалон "Сели" и вицепрезидент на Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина. Тя гостува в "Артефир" по..

публикувано на 28.07.25 в 11:50

Река Янтра се превръща в новата културна локация на Велико Търново

Кой създава ново културно пространство във Велико Търново, как можем да се включим в почистването на коритото на р. Янтра в града и какви истории ще разкаже след това там изложбата "Реките на миналото"– разказва в "Нашият ден" Гергана Иванова от фондация "Колективът". До края на седмицата продължава почистването на реката в частта край..

публикувано на 28.07.25 в 11:09

Новият роман на Георги Бърдаров с национална премиера в Бургас

В Регионалната библиотека в Бургас писателят Георги Бърдаров ще представи най-новата си книга "Адажио за Мария". Авторът е решил да направи националната премиера на книгата си именно в морския град, където се намира любимата му библиотека "Пейо Яворов".  На телефонната ни линия на "Нашият ден" директорката на библиотеката Яна Кършийска разказва за..

публикувано на 28.07.25 в 09:54

Филмов фестивал под звездите в Плевен

Община Плевен кани жителите и гостите на града на филмов фестивал под звездите. Днес е втората прожекция от програмата на пътуващия фестивал "Филмирай", който се провежда в Националния исторически музей в града. Повече за заглавието "Дяволски игри", което ще може да гледате тази вечер от 21 часа, както и за останалата част от програмата, разказва..

публикувано на 28.07.25 в 09:48

Милена Христова представя природата на Индия в нова изложба

В София от днес до 10 август новата изложба на Милена Христова може да бъде видяна в The Gin House на ул.Славянска 36. Интересите на младата авторка са в сферата на акварела, техниките с маслени бои и сухи пастели, а в центъра на нейните картини са животните, природата и различни върхове на планините в Индия.  Милена Христова разказва за..

публикувано на 28.07.25 в 09:44