Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Авермаeт от Световната организация на хоровете посети България

4
Снимка: Ангелина Грозева

Професор Жан Пиер Ван Авермаeт, член на Световната организация на хоровете, посети България и фестивалния концерт "Момчетата пеят", проведен в Народно читалище "Рила", 1898, град Долна баня. Той бе сред официалните гости, заедно с пианистката Весела Дякова. Гости и жители на града се насладиха на изпълненията на хор на пловдивските момчета "Стефка Благоева", с диригент: Милка Толедова, клавирен съпровод: Юлия Петрова, хор на момчетата от Фландрия, Белгия, с диригент Дитер Ван Ханденховен, клавирен съпровод: Жозефиен Ван Парис. На концерта присъства и проф. Кремена Ангелова, от Националната музикална академия:

"Този фестивал е един много важен импулс за развитието на момчешкото хорово пеене в цяла Европа, защото е много трудно да мотивираме момчетата днес да се включват в хорове. Има и исторически аспект, защото музиката през 17-18 век е писана основно за момчешки хорове, такава например е музиката на Бах, жените не са имали право да пеят в църквата“, споделя професор Жан Пиер Ван Авермаeт, член на Световната организация на хоровете.

"Световните младежки хорови празници видяхме много различни състави с различно съдържание, а то се определя от личността на диригента, а смятам, че момчешкото хорово изкуство изисква много образовани музиканти, които в България ги има, които да могат да отклонят децата от електрониката и да ги насочат към чистото музикално творчество“, споделя пианистката Весела Дякова.

В концерта се представи музикална програма от цял свят, включително и химнът "Viva la musica" и песента на Стефан Вълдобрев – "Момчетата пеят", написана специално за фестивала:

"Мисля, че българските хорове са страхотни. За мен беше радост да успея да чуя тук Пловдивските момчета, Варненските момчета и Софийските момчета. Уви в Белгия вече нямаме такава традиция в момчешкото пеене, каквато имахме преди, въпреки че нашият хор е с голяма традиция от повече от 90 години“, споделя  диригентът Дитер Ван Ханденховен, Момчетата от Фландрия, Белгия.

"В Европа в момента няма такъв фестивал. Това ни беше идеята европейските хорови момчета да се съберат някъде на сцена. Силно се надяваме броят на хоровете, които каним, да нарасне“, споделя проф. Кремена Ангелова от Националната музикална академия

Концертът беше с вход свободен. Организира се по програма РА 14 ”Културно предприемачество, наследство и сътрудничество”.

Повече чуйте в звуковия файл в разговора на Ангелина Грозева с Жан Пиер Ван Авермаeт, член на Световната организация на хоровете, пианистката Весела Дякова, диригент Дитер Ван Ханденховен, проф. Кремена Ангелова. В превод можете да чуете д-р Григор Григоров.

Снимки – Ангелина Грозева

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Открива се 55-ото издание на международния фестивал "Софийски музикални седмици"

От 23 май до 1 октомври в два модула – пролетен и есенен (първият повече симфоничен и хоров) ще продължи тазгодишното 55-о издание на фестивала "Софийски музикални седмици". Многобройни международни гости и изявени имена ще представят палитра от камерни и симфонични концерти, хорови и дуетни изпълнения. Акценти с подбрани произведения, композитори,..

публикувано на 22.05.24 в 10:09

София Главопулу – една от дамите на Балканите в "Ритъмът на Балканите 9" на ОНМ на БНР

Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов представи "Ритъмът на Балканите" – един от най-успешните си концертни проекти, който вече 8 издания прескача граници и събира на българска сцена едни от най- изявените музиканти на Балканите. 9-ото издание, тази година, представи дамите на Балканите, с великолепен подбор на..

публикувано на 22.05.24 в 08:20
Фридрих Велики свири на флейта, а Карл Филип Емануел Бах му акомпанира

Музиката на Фридрих Велики

Пруският крал Фридрих II (1712-1786), известен още като "Велики", е не само   успешен военачалник и щедър патрон на изкуствата, но и умел флейтист и автор на голямо количество инструментални творби, сред които над 120 сонати за флейта и континуо и 4 концерта за флейта и струнни. Роден през 1712 г., Фридрих от рано проявява по-голям интерес..

публикувано на 21.05.24 в 09:05

Kласика в жанра – Глен Хюз се завръща в София

А сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето, като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, който гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го..

публикувано на 20.05.24 в 14:37

От ноти към багри: Художествено пътешествие с маестро Мичо Димитров

За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата – разговор в ефира на предаването "Нашият ден".  Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на автора..

обновено на 20.05.24 в 10:44