Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Авермаeт от Световната организация на хоровете посети България

4
Снимка: Ангелина Грозева

Професор Жан Пиер Ван Авермаeт, член на Световната организация на хоровете, посети България и фестивалния концерт "Момчетата пеят", проведен в Народно читалище "Рила", 1898, град Долна баня. Той бе сред официалните гости, заедно с пианистката Весела Дякова. Гости и жители на града се насладиха на изпълненията на хор на пловдивските момчета "Стефка Благоева", с диригент: Милка Толедова, клавирен съпровод: Юлия Петрова, хор на момчетата от Фландрия, Белгия, с диригент Дитер Ван Ханденховен, клавирен съпровод: Жозефиен Ван Парис. На концерта присъства и проф. Кремена Ангелова, от Националната музикална академия:

"Този фестивал е един много важен импулс за развитието на момчешкото хорово пеене в цяла Европа, защото е много трудно да мотивираме момчетата днес да се включват в хорове. Има и исторически аспект, защото музиката през 17-18 век е писана основно за момчешки хорове, такава например е музиката на Бах, жените не са имали право да пеят в църквата“, споделя професор Жан Пиер Ван Авермаeт, член на Световната организация на хоровете.

"Световните младежки хорови празници видяхме много различни състави с различно съдържание, а то се определя от личността на диригента, а смятам, че момчешкото хорово изкуство изисква много образовани музиканти, които в България ги има, които да могат да отклонят децата от електрониката и да ги насочат към чистото музикално творчество“, споделя пианистката Весела Дякова.

В концерта се представи музикална програма от цял свят, включително и химнът "Viva la musica" и песента на Стефан Вълдобрев – "Момчетата пеят", написана специално за фестивала:

"Мисля, че българските хорове са страхотни. За мен беше радост да успея да чуя тук Пловдивските момчета, Варненските момчета и Софийските момчета. Уви в Белгия вече нямаме такава традиция в момчешкото пеене, каквато имахме преди, въпреки че нашият хор е с голяма традиция от повече от 90 години“, споделя  диригентът Дитер Ван Ханденховен, Момчетата от Фландрия, Белгия.

"В Европа в момента няма такъв фестивал. Това ни беше идеята европейските хорови момчета да се съберат някъде на сцена. Силно се надяваме броят на хоровете, които каним, да нарасне“, споделя проф. Кремена Ангелова от Националната музикална академия

Концертът беше с вход свободен. Организира се по програма РА 14 ”Културно предприемачество, наследство и сътрудничество”.

Повече чуйте в звуковия файл в разговора на Ангелина Грозева с Жан Пиер Ван Авермаeт, член на Световната организация на хоровете, пианистката Весела Дякова, диригент Дитер Ван Ханденховен, проф. Кремена Ангелова. В превод можете да чуете д-р Григор Григоров.

Снимки – Ангелина Грозева

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Антон Гудов – един от носителите на старинната песенна традиция

Антон Гудов е родом от Казанлък, но е изпълнител на родопски песни. Негова страст са старинните песенни образци и автентичните фолклорни костюми. Той е закърмен с народната музика, но първата си съзнателна среща с нея осъществява чрез музиката на едно златно поколение изпълнители, а именно: Христина Лютова, Валя Балканска, Младен Койнаров, Надежда..

публикувано на 15.01.25 в 11:15

Happy Birthday, Mozart в зала "България"

Именитият състав на Софийска филхармония "Кварто квартет" ще ни потопи в необятната музика на Моцарт с една красива и нетипична концертна програма в зала "България". Това ще се случи в световния ден на композитора – 27 януари от 19,00 ч . Концертът ще започне с увертюра от "Вълшебната флейта" с вече популярната по света преработка на Кристиян Байер..

публикувано на 15.01.25 в 09:29
Франк Гратковски и Казухиса Учихаши

Sofia Free Jazz с Франк Гратковски и Казухиса Учихаши

Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23 януари (четвъртък) , за да открият Sofia Free Jazz , новата серия на радиофестивала "Аларма Пънк Джаз" на БНР в сътрудничество с "Гьоте-институт – България" , посветена на свободната..

публикувано на 14.01.25 в 21:08

Премиера от Албена Петрович-Врачанска в 1 студио на БНР

Вторият концерт за пиано от Албена Петрович-Врачанска ще прозвучи за първи път в изпълнение на Мартина Табакова и Симфоничния оркестър на БНР с гост-диригент Константин Добройков на 15 януари в 1 студио на БНР от 19.30 часа. Премиерата отбелязва 60-тата годишнина на композиторката. Събитието със заглавие "Българска музика" е част от новия цикъл..

публикувано на 14.01.25 в 16:50

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 януари 2025 г.

16 януари 3.00 часа – Пиетро Нардини (1722-1793), Симфония в Ре мажор. Изпълнява ансамбъл "Ад Астра". 3.07 часа – Пиетро Нардини (1722-1793), Концерт за цигулка в Ла мажор. Изпълняват Лейла Шайег (барокова цигулка), инструментален ансамбъл "Скола канторум Базилиенсис", ансамбъл "Ад Астра". Диригент: Лейла Шайег. 3.23 часа – Джузепе Мария Камбини..

публикувано на 14.01.25 в 10:36