Историята и на синагогата, и на Юлиус Мордехай Пинхас, по късно прочул се като Жул Паскин, са забележителни. Сградата беше жалка картинка цели десетилетия, а художникът, завършил пътя си трагично, също имаше в българската памет интересна съдба пост мортем.
Сега синагогата е едно от най-хубавите здания в града; превърната в културен център, който носи името на знаменития творец.
Припомняме историята на храма на видинските евреи, но и съдбата на родения във Видин космополитен живописец.
Говорим с директора на Видинската библиотека Десислава Иванова, с историка Полина Петрова, уредник от РИМ – Видин, с писателя, художника и психиатъра Калин Терзийски, с един от родствениците на Пинхас - Паскин - Жан Соломонов, живеещ във Франция, и с Юлия Димитрова, директор на Общинския културен институт – "Дунав" във Видин.
Полина Петрова разказва за историята на синагогата, Юлия Димитрова и Десислава Иванова говорят за настоящите и бъдещи насоки в използването на отремонтираната сграда, а Жан Соломонов припомня как е търсен от Людмила Живкова и Богомил Райнов с цел да се сложи ръка върху част от живописното наследие на Паскин. Калин Терзийски разсъждава за изначалния трагизъм на твореца и за символиката на гениите от еврейски произход, свързана с гоненията и изпитанията на народа им.
Чуйте подробности в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..
Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата. Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства? Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите? Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..
В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..
Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити. Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..
Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg