Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Блажени са блажените" на Ясмина Реза с премиера в Театър 199

Снимка: Симон Варсано

"Блажени са обичаните и обичащите, както и онези, които могат без любов. Блажени са блажените."

Хорхе Луис Борхес

"Блажени са блажените" е премиерното заглавие в афиша на Театър 199 "Валентин Стойчев". Постановката и драматизацията по едноименния роман на Ясмина Реза са на Весела Василева, която е работила по превода на Валентин Маринов - Пело. На него е посветен този спектакъл.

"Романът е изключително интересен, много забавен, с характерното черно чувство за хумор на Ясмина Реза, изключително поддаващ се на драматургия, на драматизиране. И въпреки това много труден, защото все пак това е проза, и то изключително фина проза", сподели в "Артефир" режисьорката Весела Василева.

В представлението участват актьорите Светлана Янчева, Жорета Николова, Свежен Младенов, Христо Гърбов, Мак Маринов, които се превъплъщават в 12 различни образа от общо 18-те персонажи на романа.

"Те са комично-трагични и са в процес на осъзнаване, че животът е такъв – комично-трагичен. Ние непрекъснато пулсираме между комизъм и трагизъм, понякога са абсолютно едновременно.  

Спектакълът има ярка, цветна визия. Цялото решение е игрово – размяна на роли, размяна на позиции. Представлението е много забавно, забавно беше и самото му правене. С актьорите трябваше да преминем през опознаване, през различни гледни точки – всеки имаше своя версия за много неща, персонажите не могат да се тълкуват еднозначно, което ги прави доста обемни. Самите ситуации също не са еднозначни – едновременно са и тъжни, и смешни, и абсурдни – най-вече са абсурдни.

Разчитах на тънкото чувство за хумор на актьорите, което те притежават в изобилие. Това е трагедия, поднесена с изключително голямо чувство за хумор, много човечна, с топла усмивка поднесена. Иска ми се зрителите да излязат след представлението усмихнати."

Сценографията е дело на Елена Иванова, музика – Елена Дечева.

Премиерата е на 20 ноември от 19.30 ч. в Театър 199.

Целия разговор с Весела Василева можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – Театър 199, Симон Варсано
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50