На втория етаж на Софийската градска художествена галерия до 3 декември може да се види изложбата на Евгения Воденичарова или Гената, както я наричат нейните близки.
Ретроспективната изложба на нейния приятел Генко Генков продължава и това е повод за размисъл около съдбата на двамата творци. Генко Генков е изключително популярен, а Евгения Воденичарова (1946-2013) е известна на тесен кръг почитатели, като до 2010 г. повечето от работите ѝ не са показвани пред публиката.
Тя е творец с различен, запомнящ се почерк. За нея често се твърди, че не прилича на български художник. Макар да работи през 70-те години на ХХ век, Евгения Воденичарова се отличава категорично от онова, което тогава се създава от колегите ѝ. Рисувала е портрети, пейзажи, натюрморти с изключителна експресия и особен колорит.
Евгения Воденичарова е преподавала в Художествената гимназия в Казанлък. Участвала е в изложба на преподавателите от гимназията през 1986 г., като две нейни работи – "Корида" и "Портрет на Димитър Воденичаров", са откупени от ХГ Стара Загора. През 1989 г. два натюрморта, а четири години по-късно и един експериментален пейзаж стават притежание на Художествената галерия в Казанлък.
Възможността за среща с нейния безспорен талант не бива да се пропуска.
Повече за художничката и изложбата ѝ чуйте от куратора Красимир Илиев.
Снимки – СГХГ
Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..
Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..
Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР. Още през 1990..
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg