Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На какво се дължи Северното сияние над България?

На какво се дължи Северното сияние, което можеше да се види над България на 5 ноември тази година, защо се появява точно сега и ще бъдем ли свидетели в скоро време отново на това явление?

Най-простото научно обяснение, което се появи в медиите, е силна магнитна буря. Чуха се обаче и твърдения, че 7-а степен на геомагнитна буря не е достатъчна, за да предизвика полярно сияние по нашите ширини.

Доц. д-р Росица Митева, специалист по космическо време в Института по астрономия към БАН, коментира явлението в "Нашият ден":

"Има някакъв резон в критиките към естествения произход на събитието, но засега не можем да бъдем сигурни какъв е ефектът от допълнителните научни изследвания, които се появиха и в пресата, с този експеримент HAARP. 

Към момента се оформя мнението, че това е полярно сияние, което е предизвикано от геомагнитната буря на 5 ноември. И е въпрос на допълнителни изследвания да се прецени допълнителният ефект от този научен експеримент (HAARP), ако въобще има такъв... Но все още нямаме конкретни данни какъв е допълнителният ефект и какви са резултатите от този експеримент. 

Научен експеримент е имало – това е видно от официалния уебсайт на HAARP и от институциите, които го управляват, това са университети в Америка, конкретно в Аляска. Така че имаме доказателство, че е планирано такова научно изследване, но все още резултатите се обработват и не е възможно толкова бързо да се направи количествена оценка, особено сега, когато този експеримент явно е съвпаднал с естествено събитие – голямата геомагнитна буря. Ще им бъде малко трудно на колегите да оценят допълнителния ефект, така че нека им дадем малко време да направят своите измервания – количествено, качествено. 

Полярно сияние над България е изключително рядко събитие – мои колеги такова се е случило през далечната 2003 г., октомври, когато е имало много силни геомагнитни бури, двойно по-силни от настоящата."

Доц. д-р Росица Митева отрече категорично твърденията, че това е "квантов преход и размяна на полюсите". "Полярното сияние е често срещан феномен, особено във фаза на нарастване на слънчевата активност.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимка – Meteo Bulgaria

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пловдивски ученици пишат писма до личностите, които са ги вдъхновили или разочаровали

23 януари е обявен за Ден на ръкописното писмо и  съвпада с датата, на която се е родил американския държавник Джон Хенкок, поставил пръв подписа си под Декларацията на независимостта. В съвременната дигитална епоха писането на ръка е почти изцяло заменено от електронната комуникация. Ръкописните писма и бележки обаче подобряват паметта,..

публикувано на 23.01.25 в 09:35

Профилактиката на мигрената: Ключът към по-добро качество на живот

На специално медийно събитие, организирано в литературен клуб "Перото", беше обсъдена темата "Мигрената – актуален проблем на обществото". Фокусът на дискусията беше поставен върху значението на информираността, адекватното лечение и подкрепата за ефективно управление на състоянието . Темата подчерта и влиянието на мигрената върху бизнеса,..

обновено на 22.01.25 в 14:08

Народната обсерватория в Димитровград кани всички да погледнат нагоре

В Димитровград днес и следващата сряда се открива възможност за незабравимо преживяване – масово наблюдение на небесни тела в Народната астрономическа обсерватория и планетариум "Джордано Бруно". Директорът на обсерваторията, Димитър Кокотанеков , разказа повече за значението на тази уникална институция и за вълнуващите небесни обекти, които могат..

обновено на 22.01.25 в 12:57

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите

Лекари и пациенти поискаха да се регламентира заплащането на биомаркерите , които са важна част от съвременното персонализирано онколечение с най-модерни терапии. Парадоксално тези терапии се поемат от НЗОК. Липсата на подходящ регламент за изследване на биомаркерите обаче води до неефективно лечение и повишаване на смъртността от ракови..

публикувано на 22.01.25 в 12:48
Д-р Янчо Делчев

ВМА извърши първа операция с ново поколение апарат Da Vinci Xi

Във Военномедицинска академия бе представен апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi от ново поколение. Апаратът комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции. Първата такава беше извършена от д-р Янчо Делчев , ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА. "Случаят касае 40-годишна..

публикувано на 22.01.25 в 12:29