"Под властта на театъра всяка роля е различни царство" – под това мото ще премине единадесетата Нощ на театрите, която идва на 18 ноември.
Нашата страна се присъедини към европейската инициатива през 2013 година с идеята да стане част от общия празник на всички, които обичат театралното изкуство – независимо от коя страна на сцената са.
Тази година Нощ на театрите ще има в 14 български града – София, Пловдив, Варна, Русе, Стара Загора, Благоевград, Плевен, Шумен, Симитли, Кърджали, Търговище, Пазарджик, Ловеч, Сливен.
Програмата включва близо 100 събития - спектакли за деца и възрастни, разходки зад кулисите, творчески срещи и уъркшопи, импро театър, танцови пърформънси, презентации, концерти.
Според идеята на Нощта те ще се състоят не само на обичайното място - в театрите, а ще изненадат зрителите и на нетрадиционни за театъра места.
Символичното начало на Нощта ще бъде поставено в 19 часа в петък (17 ноември) в Плевен, където актьорите от Драматичния театър "Иван Радоев" ще представят спектакъла "Хамлет" от Уилям Шекспир. Постановката е на режисьора Ованес Торосян, който е и един от посланиците на Нощта на театрите.
Нощта на 18 ноември ще започне от сутринта с детски представления в повечето от градовете, които се включват в инициативата, и ще продължи през целия ден и до късно вечерта с програма за по-възрастните зрители.
Точно в 12 часа на 18 ноември ще започне и откритото студио LIVE CAM "Под властта на театъра всяка роля е различно царство", което ще се излъчва на живо във фейсбук страницата на Нощта, за да е достъпно за почитатели на театралното изкуство в България и по света. Тази година 4-часовото talk show ще предложи интересни разговори в няколко тематични панела:
• за "Хага" и Театъра, който "говори" за актуални събития (с участието на Галин Стоев, Юлиан Вергов, Дарин Ангелов, Христо Петков, Радина Кърджилова);
• за Думите в театъра (с Явор Гърдев, Теодора Духовникова и Захари Бахаров);
• за Въображението, което трансформира света (с Владимир Карамазов и включване от Маргейт, Великобритания, на Chef Aлександър Таралежков, както и от Пловдив – на Александър Секулов);
• за Любовта (с участието на Яна Борисова, Владимир Михайлов, Мартин Димитров, Боряна Братоева);
• за Младите в театъра (с Деян Донков, Антон Угринов, Ованес Торосян и Константин Еленков) и други.
Традиционната фотосесия на Нощта на театрите – "Нощни персонажи", тази година претърпява трансформация с грижа за природата. Така фотографиите на популярни лица на театралното и балетното изкуство за първи път ще бъдат представени само в дигитален формат – на мониторите на метростанциите в София и в онлайн пространството.
Решението фотосите да не бъдат отпечатвани на хартиен носител, е само първа стъпка от "Зелената програма" на Нощта за намаляване на въглеродния отпечатък, обещават организаторите.
Какво още предлага тазгодишното единадесето издание на Нощта на театрите, разказа в "Артефир" Мария Панайотова от фондация "Арт Проджектс", организатор на театралния празник.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Нощ на театрите в България е част от Календара на културните събития за 2023 година на Столичната община и се осъществява с подкрепата на Министерството на културата и Националния фонд "Култура” по "Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации '22".
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg