Най-старата астрономическа обсерватория в България, разположена в Борисовата градина и принадлежаща на СУ "Св. Климент Охридски", се намира в по-лошо състояние, отколкото преди започването на дългоочаквания ремонт.
Според отчети от екипа на катедра "Астрономия" при Физическия факултет на университета, сградите на обсерваторията са силно засегнати след работата на изпълнителя, назначен по обществена поръчка за ремонт, консервация и реставрация на сградите.
През ноември 2023 г., катедрата "Астрономия" изпрати отворено писмо до Министерския съвет, Националния институт за недвижимо културно наследство, Столичната община и други важни институции, изразявайки сериозната загриженост за състоянието на Обсерваторията. Писмото наблегна на "пълната разруха в Обсерваторията, вследствие на действия или бездействия на изпълнителя, ангажиран с ремонтни, консервационни и реставрационни дейности по сградите", както и на липсата на видим напредък в работата.
Преподавателят от катедрата "Астрономия" доц. д-р Евгени Овчаров коментира състоянието на обсерваторията и действията, предприети след отвореното писмо, в интервю за "Нашият ден":
"Реално това е първата научна инфраструктура у нас. Обсерваторията е преживяла войни, но никога не е спирала да работи. Нормално е при един мащабен ремонт и реставрация дейността да спре за известно време. Беше ни казано, че ще е поетапно, а са засегнати три сгради, като до момента няма нищо довършено. След започнатия ремонт трите засегнати сгради са в много по-тежко състояние, отколкото бяха."
По думите на доц. Овчаров, членовете на катедрата "Астрономия" редовно изпращат доклади за състоянието на обсерваторията, но не са видели значителни промени. Затова решават да отправят отворено писмо към важни институции и обществеността, с надеждата да получат подкрепа за решаването на проблемите.
В ефира на предаването професорът сподели, че след публикуването на писмото стъпките към подобрение са започнали.
"Гражданска инициатива за София" се свърза с членовете на катедрата и устрои среща с тогавашния ректор на Университета, проф. Герджиков. Този контакт подпомогна началото на решаване на проблема. Нов технически изпълнител и работници са били ангажирани и насочени към ремонтните дейности. На този етап се правят усилия за възстановяване на обсерваторията, като целта е работата по ремонта да приключи до началото на лятото.
"Има нов технически изпълнител, който всеки ден е в Обсерваторията за няколко часа, нови работници, на които се дават адекватни насоки за работа. Нещата изглеждат много положителни. Проблемът е, че в последните седмици вече сме в един зимен тежък сезон и някои неща, които не са довършени по покривите на сградите, няма как да се случат в момента.
Новият ректор на СУ посети обсерваторията и каза, че ще направи всичко възможно нещата да се случат в най-кратки срокове. Според новия технически директор на обекта, всичко трябва да приключи до началото на лятото", посочва той.
Обсерваторията в Борисовата градина е не само исторически символ на астрономията в България, но и важна научна инфраструктура. Действията, предприети след отвореното писмо, дават надежда за запазване и подобрение на този важен образователен и научен ресурс.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" гостува Светослав Нунев, организатор на събития и концерти на български изпълнители в Лондон – световната музикална столица. Той има дългогодишен опит в музикалната индустрия като композитор и диджей. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели своите наблюдения и опит за това как българските артисти могат да пробият в..
Денят на Европа, отбелязван на 9 май, е посветен на мира и обединението в Европа. Тази дата е символ на усилията за единство и хармония на континента, като се свързва със значимата Декларация на Робер Шуман от 1950 г., която предлага създаването на Европейската общност за въглища и стомана, предшественика на Европейския съюз (ЕС). Този ден не само..
Какви са правата на младите хора в Европейския съюз? Какво прави Националният младежки форум (НМФ) в тази посока – Диалога на ЕС по въпросите за младежта Диалог на Европейския съюз по въпросите за младежта е консултативен механизъм, който позволява на младежи от цяла Европа да участват в процесите на вземане на решения на най-високо ниво и..
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме ветеринарния лекар д-р Мелинда де Мул – нидерландка, която от 16 години живее и работи в България. Д-р де Мул е родена и израснала в Нидерландия. Още от малка мечтаела да работи с животни и, вдъхновена от Джейн Гудол, започва да учи биология в Утрехт (Нидерландия) през 2000 г. Две години по-късно се..
Днес – на 9 май, се навършват 9 години от началото на излъчванията на Радио Кърджали "Гласът на Родопите" – деветата поред регионална станция в структурата на Българското национално радио. Станцията покрива област Кърджали и голяма част от съседните области Смолян и Хасково, както и части от Родопите на територията на Република Гърция и Одрин в..
Д-р Питър Левин е известен американски клиничен психиатър, който посвещава живота си на лечението на стреса и травмата. Неговият терапевтичен метод извежда..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg