Изразът е от изминалата седмица и бе на политик, но остави горчив привкус за несвършена кметска и общинска работа – натрупани клони, сняг, мръсотия. И един факт – след снеговалежите и бурята за седмица над 500 души в столицата са потърсили медицинска помощ, най-вече ортопедична.
Това бяха формалните ни основания за разговор с известния ортопед и хирург от Медицинския институт на МВР проф. Румен Кастелов. Започнахме диалога с традиционните за сезона травми, с техния характер и честота през различните годишни времена. Поставихме акцент върху болестите на крайниците и тяхното хронично протичане, както и на различните видове протезирането в областта на ортопедията. Лекарската практика показва, че най-често се среща т.нар. "ошипяване". Шиповете по тялото, върху ставите и в раменната област са особено болезнени, но има начин да бъдат лекувани.
За справянето с проблема началникът на Клиниката по ортопедия и травматология към (както е по-известна) МВР болница проф. Румен Кастелов даде съвети и напътствия: носенето на специални обувки, прилагането на определени масажни техники, използването на локални кремове и обезболяващи, включително и нестероидни противовъзпалителни медикаменти.
Оперативните и терапевтичните подходи при лечението също бяха обект на дискусия, като подчертано коментирахме новите техники и технологии за поставяне изкуствени стави, импланти и шини. Проф. Кастелов не отрече лечебните качества на различните препарати, спортни кремове и мазила, включително и на хранителните добавки. Тяхното предписване и преценката на възстановителните им свойства в хода на рехабилитация на ставите обаче трябва да бъде консултирано с лекар.
В поредното издание "За здравето" коментар по темата "здравето на зъбите в детска и младежка възраст" направи д-р Николай Шарков. Поводът да включим председателя на съсловната организация на зъболекарите бе форумът по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания на деца от 0 до 18 години в Република България.
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg