Световните лидери се събраха в Дубай, за да участват в световната среща на върха по въпросите на климата, която обозначи началото на 28-ата конференция на ООН по изменението на климата (COP28). Този форум представлява важно събитие, на което се обсъждат мерки и стратегии за борба с изменението на климата и неговите отрицателни въздействия върху планетата.
Но тази година има нещо ново в участието на България. За първи път страната ни взе участие със собствен павилион, където представители на властите, бизнеса, финансиращи институции и гражданското общество представят амбициите и постиженията на България в областта на климатичната политика.
В ефира на "Нашият ден" разговаряхме с г-жа Силвия Рангелова, директор на Дирекция координация по въпросите на ЕС и международно сътрудничество в Министерството на околната среда и водите. Тя сподели важни моменти от участието на България в COP28.
Силвия Рангелова спомена, че срещата в Дубай продължава шести ден и вече се е провело представянето на българския павилион в рамките но днешния ден. "Този павилион беше посветен на енергията, произведена от офшорен вятър, в рамките на инициативата "Три морета". Този фокус отразява ангажимента на България към устойчивата енергия и борбата с изменението на климата", казва тя.
Г-жа Рангелова сподели, че заместник-министърът на енергетиката на България и колегите му от Румъния и Гърция са обсъдили възможностите за сътрудничество в областта на възобновяемата енергия, като алтернатива на изкопаемите горива. Този вид сътрудничество има за цел да допринесе за постигане на целите, поети от Европейския съюз, за климатична неутралност и намаляване на емисиите.
Една от основните теми, обсъждани на COP28, е спорът между големите икономики и малките държави. По нейните думи този форум предоставя възможност на развиващите се държави да видят текущите и бъдещи технологии и иновации в областта на климата. Г-жа Рангелова подчерта, че развиващите се държави имат възможност да направят скок напред и да използват иновациите, предоставени от развитите нации.
В обобщение, световната среща на върха в Дубай представлява добра възможност за държавите и организациите да обсъдят бъдещето на планетата и мерките за справяне с изменението на климата. България е активен участник и се ангажира с инициативи в подкрепа на устойчивата енергия и опазване на околната среда. Срещата продължава, а светът се надява, че тя ще доведе до конкретни действия за борба с изменението на климата и защита на нашата планета.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg