Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Станислав Почекански за бюджета за култура: Не искаме чудо, а да бъдем чути!

| обновено на 06.12.23 в 12:02
Илюстративна снимка
Снимка: БТА

Синдикатите в сектора на културата в България изразиха своето недоволство по отношение на ниските бюджети за културната сфера, обединявайки се в национален протест под лозунга "Народ без култура е народ без бъдеще!".

Председателят на Съюза на българските музикални и танцови дейци към КНСБ, Станислав Почекански, обясни исканията на синдикатите в три основни точки. Първата точка засяга законодателни промени, които да гарантират, че културните институции в областта на сценичните изкуства могат да получават справедливи доходи и възнаграждения за своя труд. Това включва правото на институциите да получават част от приходите от продадени билети.

Втората точка се отнася до увеличение на бюджета за културата. Според синдикатитев момента България отделя едва 0,4% - 0,5% от своя БВП за културната сфера, което считат за "обидно нисък процент”.

Третата точка се отнася до общинските културни институции и тяхното финансиране. Множество от тези институции са оставени на ограничените възможности на общините, а държавата не изпълнява своята роля в тяхното финансиране и развитие.

Станислав Почекански

По неговите думи синдикатите са разочаровани от предложения бюджет за култура, който не отразява техните искания, въпреки предходните срещи и предложения, направени в Министерството на културата. Те се надяват, че този път протестиращите ще бъдат чути от правителството и това ще доведе до промени в културната политика на страната.

"Не смятам, че е необходимо чудо, а просто да бъдем чути. Назад в годините многократно сме правили срещи и работни групи и различни формати, в които сме доказвали, включително и писмено, с внесени предложения, нашите искания, а те са прости и са свързани с трите големи групи", посочва той.

"Нишката се къса на много места и не искат да ни чуят, въпреки нееднократните срещи и предложения в Министерството на културата, затова започваме от там шествието. Бяхме останали с впечатлението, че нашите искания ще влязат в проекта за Държавен бюджет на Република България, но когато го видяхме, имах усещането, че са забравили за срещата с нас, която се състоя по-рано. От Министерството на културата е бил предложен по-адекватен бюджет, който е бил отхвърлен от Министерство на финансите, но и в него нашите искания, основно тази, свързани с общинските културни институции, ги няма", посочва той.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ферма в Осоица

През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..

публикувано на 17.04.25 в 15:25

Доброволци осигуряват празничен обяд за Великден на хора в нужда, можете да помогнете и вие

Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София кампанията "Подай ръка" на Мартин Мартинов ще осигури топъл обяд на Великден на 150 – 170 бездомни и хора в нужда. Срещу дарение от 30 лв. за Великденски обяд, можете да станете част от Благодетелите..

публикувано на 17.04.25 в 12:55

Български фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от ЕК

Българският фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от Европейската комисия за продължаването на цялостната си програма за подкрепа и развитие на демократичния граждански сектор у нас. Рада Еленкова, програмен директор на БФЖ, представя в "Нашият ден" програмите на фонда за финансиране на организации от..

публикувано на 17.04.25 в 10:05
Мария Мира Христова, Десислава Христозова и Мира Добрева

Мисията на "Деси, къде си?" или "Тихо! За това не се говори..."

"Здравейте, аз съм Деси и съм дебела…" – така започва този разговор не само в студиото на "Семейно радио", но и навсякъде, където има хора, които са готови да се включат в битката с килограмите. И ако отговорите не винаги са удобни, то въпросите са повече от естествени. Задава ги журналистката и телевизионен редактор Десислава Христозова и..

публикувано на 17.04.25 в 08:05

От египетските папируси до съвременните методи: През историята на пластичната хирургия с д-р Мектубджян

В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..

обновено на 16.04.25 в 12:08