Да композираш музика на днешно време, да си роден в България и да си получил музикалното и си образование тук, но да тръгваш да покоряваш света и в листата на твоите награди вече да има поредица... В ефира на "Terra култура" разказва Михаела Колева, която и и музикален редактор в БНР.
Тя стана носител на първа награда в категория "Композиция" от Третия международен конкурс по композиция "SYN(es)THESIS". В листа от отличия през 2023 година е първа награда за сценична пиеса "Театър на сенките" в Конкурса на къща-музей "Панчо Владигеров", както и трета награда от Международния конкурс за филмова музика "Four For Music".
"Аз не съм от фамилия на музиканти, но моята страст започна с моя първи учител по пиано Иво Николчев", споделя тя.
Определя годите, прекарани в Национално музикално училище "Любомир Пипков", като най- хубавите, където завършва пиано в класа на Стефка Матанова и Явор Русев. След това продължава музикалното си образование в Музикалната академия "Проф. Панчо Владигеров" с две специалности: композиция и пиано. А в момента е докторант по музикален анализ.
"Талантът не е нищо без работа, без наличието на повечето популярни вярвания, ако човек не седне да работи. За всичко, което съм постигнала до момента, освен моите преподаватели, на които държа изключително много, съм благодарна и на себе си, защото това изисква много воля, труд, много преданост и най-вече силата да не се отказваш", казва Михаела Колева.
По думите ѝ композирането на филмова музика, доказва, че трябва да се намери перфектната доза музика. В случая за конкурса е подбрана сцена от филма "Петя на моята Петя". Младата композиторка е единствената българка, която достойно е спечелила третото място в Международния конкурс за филмова музика "Four for Music".
Конкурсът "SYN(es)THESIS" стимулира връзката между визуалното и музикалното изкуство. "В своята същност проектът цели изграждането на своеобразен мост между изкуствата, като разглежда – чрез оригинална и индивидуална творческа дейност – многобройните възможности за взаимовлияние и синтез помежду им", допълва младата композиторка, която получи своята награда и от този конкурс.
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..
Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg