Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на планините

Момчил Цветанов: Строеж на хижа е по-голяма заплаха от изхвърлена пластмасова кофичка в планината

| обновено на 11.12.23 в 11:37
Снимка: БГНЕС

На 11 декември се отбелязва Световният ден на планините. През 2003 г. генералната асамблея на ООН фокусира вниманието към проблемите на развитието на планинските райони и необходимостта от оказване на помощ на хората, живеещи в планините.

Все повече се признава, че планините са уязвими екосистеми, имащи глобално значение, като източник на по-голямата част на световните запаси на прясна вода. В Международния ден на планините имаме възможността да се замислим за важността на опазването на планинските екосистеми и за поведението ни към тях. В "Нашият ден" разговаряме с планинския водач и инструктор по оцеляване Момчил Цветанов, който сподели своите мисли за това как трябва да се държим в планината, за да запазим природата. 

Момчил Цветанов подчертава, че планините са място, на което се срещат различни общности, включително планинари, местни жители, ловци, природолюбители и природозащитници. Този разнообразен микс от хора има важна роля в опазването на планинските региони. Той подчертава важността на отговорното отношение към природата и посочва, че терминът "екология" не трябва да бъде използван за спекулации или за бизнес, а за активно участие в опазването на околната среда.

"Но понятието се превръща в бизнес и в инструмент за влияние върху масите и сцена на популизъм. Голям проблем е изхвърлянето на една пластмасова кофичка, но никой не обръща внимание, че ако се направи една хижа и всичките перилни препарати от миещите се ръце на туристите отиват в земята, това е много по-страшно, отколкото една изхвърлена чашка. Тази спекулация на баланса "кое е по-важно" променя нещата изключително много", посочва той.

В интервюто си Цветанов подчертава и важността на правилното изхвърляне на боклук и отпадъци, като придава специално значение на вредните вещества, които могат да се отделят в почвата и водите на планината. Този аспект на екологията трябва да бъде взет предвид, тъй като вредата може да бъде значителна.

Най-важното според Момчил Цветанов е да имаме критично мислене и да разберем важността на нашата роля в опазването на природата. Това изисква постоянно образование и информираност, за да можем да вземаме информирани решения и да сме отговорни към планетата и бъдещите поколения.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любка и Никола Зикатанови

Приказка за малкото лозе и голямото вино

Техните корени са от Мелник, както и тяхното вино. Любка и Никола Зикатанови се завръщат към миналото си, за да построят бъдеще за себе си,  децата и внуците. Вярват, че във виното е истината, както и в спасението на малкото лозе. "Във Вила Мелник се ражда вино единствено и само от грозде", категоричен е Никола Зикатанов. Стотиците туристи, посещаващи..

публикувано на 04.05.25 в 10:25

Жените мироносици

В неделята на жените мироносици се спираме на христовия поздрав "Радвайте се". Какъв е смисълът на неделята на жените мироносици? За понятията еманципация и феминизъм в Църквата. На какво се основават упреците, че в православното учение жената е подценявана? Защо ни напомня, че в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Как..

обновено на 04.05.25 в 10:11
Мехмед Юмер, Ана-Мария Кръстева и Константин Събчев (отляво на дасно)

Как религиозната вяра влияе на свободата на словото

Свободата на печата и религиозната свобода следва взаимно да се подкрепят в едно демократично общество. Религиозната вяра може да окаже влияние върху журналистите по няколко начина, като им предоставя морална и етична рамка, подкрепа в трудни моменти и възможност за разширяване на разбирането за различни култури и общества. Как точно това се случва..

публикувано на 03.05.25 в 13:05

Словашката връзка на Горна Митрополия

Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери. В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I -..

публикувано на 03.05.25 в 10:03
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Точно тези хора ли трябва да учат децата на добродетели

Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към обществото и защо темата за добродетелите в училище е "пушилка", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , експерт по класически, иновативни и кризисни комуникации, който..

публикувано на 02.05.25 в 17:15