Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на планините

Момчил Цветанов: Строеж на хижа е по-голяма заплаха от изхвърлена пластмасова кофичка в планината

| обновено на 11.12.23 в 11:37
Снимка: БГНЕС

На 11 декември се отбелязва Световният ден на планините. През 2003 г. генералната асамблея на ООН фокусира вниманието към проблемите на развитието на планинските райони и необходимостта от оказване на помощ на хората, живеещи в планините.

Все повече се признава, че планините са уязвими екосистеми, имащи глобално значение, като източник на по-голямата част на световните запаси на прясна вода. В Международния ден на планините имаме възможността да се замислим за важността на опазването на планинските екосистеми и за поведението ни към тях. В "Нашият ден" разговаряме с планинския водач и инструктор по оцеляване Момчил Цветанов, който сподели своите мисли за това как трябва да се държим в планината, за да запазим природата. 

Момчил Цветанов подчертава, че планините са място, на което се срещат различни общности, включително планинари, местни жители, ловци, природолюбители и природозащитници. Този разнообразен микс от хора има важна роля в опазването на планинските региони. Той подчертава важността на отговорното отношение към природата и посочва, че терминът "екология" не трябва да бъде използван за спекулации или за бизнес, а за активно участие в опазването на околната среда.

"Но понятието се превръща в бизнес и в инструмент за влияние върху масите и сцена на популизъм. Голям проблем е изхвърлянето на една пластмасова кофичка, но никой не обръща внимание, че ако се направи една хижа и всичките перилни препарати от миещите се ръце на туристите отиват в земята, това е много по-страшно, отколкото една изхвърлена чашка. Тази спекулация на баланса "кое е по-важно" променя нещата изключително много", посочва той.

В интервюто си Цветанов подчертава и важността на правилното изхвърляне на боклук и отпадъци, като придава специално значение на вредните вещества, които могат да се отделят в почвата и водите на планината. Този аспект на екологията трябва да бъде взет предвид, тъй като вредата може да бъде значителна.

Най-важното според Момчил Цветанов е да имаме критично мислене и да разберем важността на нашата роля в опазването на природата. Това изисква постоянно образование и информираност, за да можем да вземаме информирани решения и да сме отговорни към планетата и бъдещите поколения.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30
Нина Цанева и Йорданка Фандъкова

Йорданка Фандъкова: Най-важната промяна в образованието е цялостната

Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея?  На тези въпроси в "Нашият..

публикувано на 15.07.25 в 10:50

Предаване за шампиони

Няма рибар, който да не е хващал огромни риби и по много, няма човек с въдица в ръката, който да не е най-добрият сред най-добрите риболовци. Това не е измислица, това практиката го показва, а ако някой не вярва, да пита първия срещнат рибар кое как е. Другият източник на информация, при това надежден, са водещите на "И рибар съм, и ловец съм" Росен..

публикувано на 14.07.25 в 16:10