На 18-и декември се отбелязва Международният ден на мигранта – ден, посветен на вниманието към хилядите хора, които търсят убежище и ново начало далеч от родните си страни. Затова решихме да обсъдим положението на мигрантите в България и усилията за подкрепа, предоставяни от организации и фондации, работещи в областта на миграцията и правата на човека.
Зам.-генералният директор на Българския червен кръст, д-р Надежда Тодоровска споделя в "Нашият ден", че в България пристигат мигранти от различни държави, и техните причини за идване са множество. Много от тях използват България като транзитна държава, търсейки възможност за реализация главно в Западна Европа. Този факт създава предизвикателства за интеграцията им, като интеграционната политика на страната се сблъсква с множество трудности. В момента в България липсва цялостно разработена интеграционна политика и това е сериозен проблем за мигрантите.
Българският червен кръст активно работи за включването на мигрантите в обществения живот на страната. Една от инициативите е предоставянето на курсове по български език, които са достъпни за бежанци. През последната година само този фонд предоставя курсове по български език за 1390 бежанци. Този вид образователни програми им помагат да се адаптират по-лесно и да комуникират с местното население.
По нейните думи специално за бежанците от Украйна е била въведена практика, при която те могат да ползват правата на българските граждани в първите три месеца след пристигането си. Но те често са изправени пред предизвикателството да доплащат близо 50% от разходите по здравеопазване, което може да съставлява значителна финансова тежест.
Една важна точка, която трябва да се подчертае, е, че мигрантите имат и задължения, включително задължението да си плащат здравната осигуровка. Ако не го направят, те стават неосигурени и трябва да си покриват всички разходи за лечение сами, подчерта тя.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Срещу този сложен фон на интеграционни и здравни предизвикателства стои Фондацията за достъп до права, която предоставя правна подкрепа на мигрантите. Адв. Магдалена Митева от фондацията обяснява, че най-често мигрантите се свързват с тях във връзка с уреждането на статута им в България и оформянето на необходимите документи. Дори ако мигрантите пристигнат без документи, има процедура за кандидатстване за международна закрила съгласно българското и международно законодателство.
В предаването тя разказва, че Фондацията предоставя също и много информация онлайн, като има специална платформа, на която се публикува информация на девет различни езика. Освен това, те работят по разработването на алтернативни пътища, по които хората да могат да влизат легално в страната, за да се избегне нелегалната миграция и опасните условия, свързани с нея.
Международният ден на мигранта ни напомня за необходимостта от солидарност в отношението с хората, които са изправени пред трудни обстоятелства и се стремят към по-добро бъдеще. Важно е да продължим да работим за подобряване на условията за мигрантите в България и да им предоставяме съдействие в техния път към интеграция и законност.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg