Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ще се съхранява демонтираният Паметник на Съветската армия?

| обновено на 19.12.23 в 08:14 | Репортаж
Снимка: БГНЕС

Демонтирането на Паметника на Съветската армия в София започна на 12 декември. Областният управител Вяра Тодева даде брифинг за медиите пред паметника преди началото на демонтажа. 

"Ще бъде доизградено скелето и ще бъдат демонтирани най-високите фигури. Следващите стъпки са да бъдат монтирани и сортирани елементите. След това се планира възлагането на обществена поръчка за реставрацията и след като бъдат реставрирани, ще бъдат изложени на подходящо място”, каза областният управител Вяра Тодева преди началото на демонтажа на Паметника на Съветската армия.

Скулпторът Марин Марков даде сведения за състоянието на паметника. 

"Нацепени са фигурите, особено в краката на войника има сериозни пукнатини, които на места са от 4 до 5 см", каза скулпторът Марин Марков.

Два дни по-късно в присъствието на медии, депутати от БСП влязоха в сградата на Областната управа на София в опит да се срещнат с Тодева. Ето какво каза Борислав Гуцанов пред асансьорите в сградата.

"Не е нормално министър-председателят де е поел ангажимент пред народни представителите от "БСП за България" още преди 48 часа, че ще бъдат предоставени всички документи, а те да не са предоставени". Каза депутатът от БСП пред асансьорите в сградата на Областния управител на София два дни след началото на демонтажа на паметника на Съветската армия.

От Областната управа публикуваха всички налични документи за демонтажа ден по-късно и увериха, че следват одобрения от Столична община "План за безопасност и здраве при свалянето за реставрация на фигурите от паметника". В петък напрежението се пренесе в парламента – с жива верига на трибуната и блокиране работата на Народното събрание. 

Преди ден премиерът Николай Денков заяви, че очаква областната управа и Министерството на културата да излязат с официално становище относно съществуването на документ, с който министърът на културата трябва да разреши след мнение на експертен съвет съответното прехвърляне. Дали това важи за този паметник?“, е въпросът на премиера Денков.

Продължаваме да следим темата.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12