Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На лекаря – с любов

Проф. д-р Николай Цанков
Снимка: bglekari.bg

Предпразничен жест на уважение към труда на доктора, на сестрата, на фелдшера и фармацевта. Основен гост бе проф. д-р Николай Цанков – уважаван и авторитетен лекар и преподавател, експериментатор, член-кореспондент на БАН. В разговора откроихме много сюжети от областта на дерматологията: често срещаните болести по кожата, зимните алергични реакции, диагностиката, лечението и проследяването им. Включително и тежките диагнози, като меланома и други форми на рак по кожата. Проф. Цанков поясни и някои характерни симптоми на атопичния дерматит или т.нар. екзема, както и различните форми на кожни обриви и алергии. Отговори и на слушателски въпрос за проявите на студова алергия.

В поредното издание "За здравето" отбелязахме 100 години от създаването на Българското дружество по дерматология. Гостът ни, когото смятаме за доайен на българската съвременна дерматология, разказа увлекателни случки, свързани с изследването и лечението на най-често срещаните по онова време кожни болести.


Какво още: посланици на доброто в здравеопазването – предколедна панорама на хуманни и човеколюбиви прояви и жестове. В специална рубрика "Новини" споменахме много имена: на фелдшера Радко Радев, изродил бебе в линейката на път за болницата в Бургас, на Александър Николов от Варна, дарил органите на брат си и спасил живота на няколко души. А наскоро – по негова инициатива варненска улица е наименувана на брат му, първо по роди си събитие в света.

Припомнихме и постъпката на полицейския инспектор от Търговище Георги Гюрушев, спасил малко дете от задушаване и смърт, както и отново изразихме благодарността си към Лазар Радков за инициативата му "Капачки за бъдеще".

Втората част от среща ни "За здравето" бе със същия привкус. Разговаряхме с д-р Даниел Димитров, лекар и участник заедно с Анри Хаздай и Иво Колчаков в редица спасителни операции. Включихме и ученика от пловдивската Математическа гимназия, карловецът Стоян Ганчев, изобретил часовник, който открива ранните симптоми на грип и ковид.



Завършихме последното съботно здравно предаване за календарната 2023 г. с разговор за медицина, за изкуство, за спорт и музика. Главен "герой" в този разказ бе варненецът Николай Христов-Кайо: лекар, мениджър, художник, маратонец и бас китарист.


Екип "За здравето" благодари на своите верни слушатели и приятели, желае на всички ви здраве, благоденствие, красива и топла Коледа, мирна и добра Нова година. И се надява многобройната ни аудитория да расте и през 2024 година – обещаваме, че няма да ви разочароваме! Първата ни среща от кампания "2024" ще бъде на 6 януари…

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво да направим с изпаднала от гнездото птица?

В сезона на гнезденето Александър Маринов-Санчо , орнитолог, активист и автор на филми за опазването на природата, обяснява какво да правим, когато видим изпаднала от гнездото си птица . Отговорът на този въпрос е – нищо. "Птиците в този сезон са излюпили малките, отгледали са ги в начален етап и младите птици в момента са във фаза, в която..

публикувано на 21.05.24 в 12:41
Кремена Сьодерстрьом

"Частни уроци" изобщо не съществува като термин в Швеция

Ако за нас това звучи изненадващо, също толкова шокиращо би било за шведските родители да си представят, че трябва да плащат за допълнително обучение на децата си извън редовните занимания в училище. В скандинавската страна се смята, че училището е длъжно да осигури образование и подкрепа на учениците, така че да бъдат готови за самостоятелен живот..

публикувано на 21.05.24 в 11:44
Доц. д-р Веселина Вачкова (вляво) и Цвета Николова

Познатите и непознати свети равноапостоли Константин и Елена

Едва ли някой (освен историците, занимаващи се с църковна история) знае, че на 20 май 325 година е открит Първият Никейски събор. Той е важен за православния християнски свят, защото на него се съставя Никейският Символ на вярата, който става основа на познатия ни днес Символ Верую. А причината той, въпреки споровете, да бъде приет, е не кой да е друг,..

публикувано на 21.05.24 в 09:58
Проф. Мария Малинова

За жените... като за майки

За женското здраве разговаряхме с проф. Мария Малинова. По време на Националната конференция за иновациите в акушерството и гинекологията, опитният специалист и преподавател направи обстоен анализ на причините, симптомите и коварните последици от заболяването ендометриоза. И не само – проф. Малинова отправи полезни съвети към дамите от всички..

публикувано на 21.05.24 в 07:50
Христа Иванова

Еврика! Успешните българи: Христа Иванова

Христа учи Квантова физика в СУ "Св. Климент Охридски". Любовта ѝ към физиката е още от най-ранна детска възраст, когато получава подарък книга. Днес Христа мечтае да стане откривател, може би не голям откривател, но да даде нещо поне мъничко на Света, в който живеем. Освен това, тя е сигурна, че иска да се върне в България, където и да отиде да учи с..

публикувано на 20.05.24 в 17:05