Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На лекаря – с любов

Проф. д-р Николай Цанков
Снимка: bglekari.bg

Предпразничен жест на уважение към труда на доктора, на сестрата, на фелдшера и фармацевта. Основен гост бе проф. д-р Николай Цанков – уважаван и авторитетен лекар и преподавател, експериментатор, член-кореспондент на БАН. В разговора откроихме много сюжети от областта на дерматологията: често срещаните болести по кожата, зимните алергични реакции, диагностиката, лечението и проследяването им. Включително и тежките диагнози, като меланома и други форми на рак по кожата. Проф. Цанков поясни и някои характерни симптоми на атопичния дерматит или т.нар. екзема, както и различните форми на кожни обриви и алергии. Отговори и на слушателски въпрос за проявите на студова алергия.

В поредното издание "За здравето" отбелязахме 100 години от създаването на Българското дружество по дерматология. Гостът ни, когото смятаме за доайен на българската съвременна дерматология, разказа увлекателни случки, свързани с изследването и лечението на най-често срещаните по онова време кожни болести.


Какво още: посланици на доброто в здравеопазването – предколедна панорама на хуманни и човеколюбиви прояви и жестове. В специална рубрика "Новини" споменахме много имена: на фелдшера Радко Радев, изродил бебе в линейката на път за болницата в Бургас, на Александър Николов от Варна, дарил органите на брат си и спасил живота на няколко души. А наскоро – по негова инициатива варненска улица е наименувана на брат му, първо по роди си събитие в света.

Припомнихме и постъпката на полицейския инспектор от Търговище Георги Гюрушев, спасил малко дете от задушаване и смърт, както и отново изразихме благодарността си към Лазар Радков за инициативата му "Капачки за бъдеще".

Втората част от среща ни "За здравето" бе със същия привкус. Разговаряхме с д-р Даниел Димитров, лекар и участник заедно с Анри Хаздай и Иво Колчаков в редица спасителни операции. Включихме и ученика от пловдивската Математическа гимназия, карловецът Стоян Ганчев, изобретил часовник, който открива ранните симптоми на грип и ковид.



Завършихме последното съботно здравно предаване за календарната 2023 г. с разговор за медицина, за изкуство, за спорт и музика. Главен "герой" в този разказ бе варненецът Николай Христов-Кайо: лекар, мениджър, художник, маратонец и бас китарист.


Екип "За здравето" благодари на своите верни слушатели и приятели, желае на всички ви здраве, благоденствие, красива и топла Коледа, мирна и добра Нова година. И се надява многобройната ни аудитория да расте и през 2024 година – обещаваме, че няма да ви разочароваме! Първата ни среща от кампания "2024" ще бъде на 6 януари…

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35