Зимата е най-подходящото време да отскочите до Тайланд. В "Покана за пътуване" изброихме девет правила, които ще улеснят пребиваването ви в далечната азиатска страна.
В Тайланд изповядват будизма и образът на божеството свято се уважава. Всеки акт на богохулство се наказва със затвор дори и за чуждестранни граждани.
Тайландците дълбоко почитат своя крал, кралицата и кралското семейство. За неуважение се смята дори хвърлянето на банкноти на земята, защото върху тях е образът на монарха.
Когато влизате в будистки храм, знайте, че шортите и мини-полите са забранени. Пред входа задължително трябва да свалите обувките си. Жените при никакви обстоятелства не бива да докосват будистки монах, да му дават пряко каквито и да било вещи или да получават нещо непосредствено от него.
Тайландките са много консервативни. Не ги докосвайте без тяхно съгласие.
Интимните отношения между мъж и жена не е препоръчително да се демонстрират публично. Монокините и пушенето на плажовете са забранени.
По традиция тайландците се поздравяват един друг с жеста "вай" – притискане на дланите една до друга пред гърдите. Ако някой ви приветства по този начин, вие сте длъжни да отговорите.
Тайландците се усмихват, за да изразят щастие и радост, да благодарят за дребна услуга, да отговорят на "вай" от малчуган и дори да се извинят за някое неудобство.
Не пипайте никого по главата, също така не рошете косата му. Главата е най-благородната част от човешкото тяло и се смята за кръвна обида.
Избягвайте да качвате краката си на масата по американски маниер. Никога не ги използвайте, за да посочите или докоснете която и да е част от тялото на човек. Това се счита за обида.
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg