На днешния 15 януари се навършват 25 години от създаването на Румънската гимназия (ПГИИРЕ "Михай Еминеску") в София. Каква е историята на училището, неговото бъдеще и ученическите успехи през погледа на Соня Стоянова, директор на гимназията.
Румънската гимназия "Михай Еминеску" е учебно заведение, което през 2024 година отбелязва своето 25-годишно съществуване. Основана през 1999 година чрез двустранна спогодба между България и Румъния, тази институция постепенно се превръща в едно от популярните столични училища. Директорът на училището Соня Стоянова сподели своите впечатления и наблюдения по повод юбилея в интервю за "Нашият ден".
Стоянова спомена, че началото на гимназията е било скромно, с малък брой ученици, фокусирана изцяло върху изучаването на румънския език. Първият директор и създател на училището, г-н Емил Тошев, ръководи институцията до 2002 година. Следват години на развитие и нарастване на броя ученици. Сега, през 2024 година, гимназията се разраства и развива, като в момента има 10 паралелки и общо 237 ученика. Освен румънския език, се предлагат и интензивни класове по испански и италиански, което обогатява учебната програма и предоставя на учениците широк спектър от възможности за развитие.
Един от най-големите успехи на гимназията "Михай Еминеску" е свързан с ученическите постижения. Почти всички випускници продължават образованието си във висши училища и университети. Част от тях избират да учат в Румъния.
Гимназията има много добри взаимоотношения със Софийския университет. Трима от учители в училището са също и преподаватели в Университета, което подчертава високото качество на преподаването в училището.
В предаването Стоянова подчерта също, че Румънската гимназия "Михай Еминеску" няма бивши ученици и бивши учители. Всички завършили в миналите години випуски са добре дошли и винаги се радват на подкрепата и съветите на своите учители. Това създава уникална общност и усещане за принадлежност към училището и след завършването на образователния път.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg