Дебютната книга на автора Петър Кънчев "Сянката на кукера" представя един чуден свят, в който се преплитат фантастика и български обичаи. Сюжетът насочва към способността на кукерите да прогонват злото в Долната земя със своите езически танци. Злото знае, че рано или късно някой ядосан или уплашен човек ще му проправи път нагоре, а цикълът ще започне отначало. Една книга, която поставя много символи, сред които този на числото 13 и този на борбата между доброто и злото, разказват авторът Петър Кънчев и изпълнителката Илияна Семерджиева:
"Винаги съм бил любител на българските фолклор и история. Самите кукери имат доста по-богата история, отколкото си представяме. Идват най-вероятно от Дионисиевите празници, в които сатирите са танцували пред боговете, а това е свързвано с първата форма на театър. Интересна е връзката на кукерите с гонението на злото, това е идеята – тези кукери да ни покажат нещо вътрешно наше, което да го изтласкаме навън. Главният герой търси мистерията на злото. Малко, по малко в книгата я открива, но ще продължи и в следващите части. Той се изправя срещу собствената си сянка. Това ми е интерпретацията, че въобще ние, хората, трябва да се изправяме срещу собствената си сянка", споделя Петър Кънчев.
Песента към книгата се казва "Танцът на посвещението". Протагонистът в сюжета е стихийният Бурян, кукер от царство Испория. Той иска да сложи край на това, когато е изпратен в град Багрен, където тайнствен убиец е отнел живота на дванайсет души. Бурян е готов на всичко, за да унищожи злото веднъж завинаги. Дори това да означава да наруши повелите на събратята си, да рискува всичко и да сключи облог със сянката си. Мистерията обаче се оказва далеч по-заплетена, а зад мотивите на убиеца може би се крие нещо далеч по-могъщо от обикновеното зло. Съдбата на цяла Испория е заложена на карта.
"На мен мелодията просто ми дойде. Седнах и я развих, и я пратих на Петър. Непринудено и с магия се появиха песните към книгата. Музиката изразява мобилизирането на земята да бъде от помощ на Бурян и помощ на човечеството да се избави от злото" – споделя Илиана Семерджиева.
Сюжетът поставя и силни женски образи, например този на орисницата Алгара. В книгата са засегнати и въпроси за митовете, легендите, исторически моменти от Второто българско царство. Самият автор споделя, че е вложил реални факти, а други моменти от миналото ни е използвал като отправна точка за вдъхновение.
Цитат от книгата гласи: "Звездите грееха, Кабира планина приспиваше дивата си челяд, а двамата кукери играеха яростно около бушуващия огън до пещерата… Такъв беше танцът на искрата."
Снимка – Ангелина Грозева
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва 18 представления. Фестивалът ще предложи на шуменската публика и гостите на града богата и разнообразна програма от спектакли на водещи български и международни театрални трупи. Зрителите ще..
За седма поредна година, в навечерието на Международния ден на танца, излиза новият брой на годишното издание за балет, съвременен танц, пърформанс и танцова култура "Списание за танц". На фокус в 120-те печатни страници на изданието е темата за "Нови поколения в танца". В броя намират място интервюта с водещи български и международни хореографи и..
Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за боклук? Вероятно тези и други въпроси ще си зададат родителите и учителите, които ще заведат децата на поредицата родена от фантазията на Магдалена Митева (режисьор, сценограф и актьор в спектакъла) и..
На 6 май в галерия "Йосип Рачич", част от Националния музей за модерно изкуство в Загреб, се откри самостоятелната изложба "Жорж Папазов. 90 години по-късно". Тя включва живописни творби от колекцията на Георги Василев и е част от проекта му за възраждане на името на големия художник на световната сцена. Куратор е Мария Василева. Папазов има..
Георги Гочев е класически филолог, преводач, културолог, университетски преподаватели публицист. Завършва с отличие класическа филология в СУ "Св. Кл. Охридски". Редовен докторант към департамент "Средиземноморски и източни изследвания" към Нов български университет в София, където защитава и докторската си дисертация на тема "Щастие и промяна...
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg