Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фантастика и фолклор се преплитат в "Сянката на кукера"

Илияна Семерджиева и Петър Кънчев
Снимка: Ангелина Грозева

Дебютната книга на автора Петър Кънчев "Сянката на кукера" представя един чуден свят, в който се преплитат фантастика и български обичаи. Сюжетът насочва към способността на кукерите да прогонват злото в Долната земя със своите езически танци. Злото знае, че рано или късно някой ядосан или уплашен човек ще му проправи път нагоре, а цикълът ще започне отначало. Една книга, която поставя много символи, сред които този на числото 13 и този на борбата между доброто и злото, разказват авторът Петър Кънчев и изпълнителката Илияна Семерджиева:

"Винаги съм бил любител на българските фолклор и история. Самите кукери имат доста по-богата история, отколкото си представяме. Идват най-вероятно от Дионисиевите празници, в които сатирите са танцували пред боговете, а това е свързвано с първата форма на театър. Интересна е връзката на кукерите с гонението на злото, това е идеята – тези кукери да ни покажат нещо вътрешно наше, което да го изтласкаме навън. Главният герой търси мистерията на злото. Малко, по малко в книгата я открива, но ще продължи и в следващите части. Той се изправя срещу собствената си сянка. Това ми е интерпретацията, че въобще ние, хората, трябва да се изправяме срещу собствената си сянка", споделя Петър Кънчев.

Песента към книгата се казва "Танцът на посвещението". Протагонистът в сюжета е стихийният Бурян, кукер от царство Испория. Той иска да сложи край на това, когато е изпратен в град Багрен, където тайнствен убиец е отнел живота на дванайсет души. Бурян е готов на всичко, за да унищожи злото веднъж завинаги. Дори това да означава да наруши повелите на събратята си, да рискува всичко и да сключи облог със сянката си. Мистерията обаче се оказва далеч по-заплетена, а зад мотивите на убиеца може би се крие нещо далеч по-могъщо от обикновеното зло. Съдбата на цяла Испория е заложена на карта.

"На мен мелодията просто ми дойде. Седнах и я развих, и я пратих на Петър. Непринудено и с магия се появиха песните към книгата. Музиката изразява мобилизирането на земята да бъде от помощ на Бурян и помощ на човечеството да се избави от злото" – споделя Илиана Семерджиева.

Сюжетът поставя и силни женски образи, например този на орисницата Алгара. В книгата са засегнати и въпроси за митовете, легендите, исторически моменти от Второто българско царство. Самият автор споделя, че е вложил реални факти, а други моменти от миналото ни е използвал като отправна точка за вдъхновение.

Цитат от книгата гласи: "Звездите грееха, Кабира планина приспиваше дивата си челяд, а двамата кукери играеха яростно около бушуващия огън до пещерата… Такъв беше танцът на искрата."

Снимка – Ангелина Грозева

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Нечовек" в Народния театър

"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" . Негов режисьор е Любомир Колаксъзов, а драматург – Стефан Иванов. "Човекът – това чупливо чудовище" – това нещо го поставих като мото, като подзаглавие на самия спектакъл. Мисля, че това се намира в..

публикувано на 16.01.25 в 13:35

Спомен за Алек Попов: Между хумора и дълбоката истина

На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през 1966 г., той оставя траен отпечатък като писател, драматург, сценарист и общественик. Въпреки че ни напусна през март 2024 г., творчеството му продължава да живее и вдъхновява. Алек Попов е..

обновено на 16.01.25 в 12:05
Андрей Молодкин, Джулиан Асанж, Рисунка за „Дата на освобождаване“, 2024

Демокрацията, свободата, войната

"Изток/Запад" в Националната галерия "Квадрат 500" е преди всичко провокация, бунт и тема за размисъл. Изложбата, представена по идея на Гергана Мудова, обединява творбите на двама световно известни творци – Андрей Молодкин и Сантяго Сиера. Резултатът е силно политически, директен и неудобен, поставящ под въпрос същината на демокрацията и свободата в..

публикувано на 16.01.25 в 12:05
Марина Василева

Най-големият грях на предходните управления е поставянето на частния и публичния сектор в конкурентна среда

За културните политики и институции през 2024 и 2025 година в студиото на "Нашият ден" разговаряме с Марина Василева , музикален мениджър, член на УС на БМА и бивш заместник-министър на културата. Василева започва с думите: "Най-големият грях на всички предходни управления, отделно от политическата турбулентност, е поставянето в конкурентна..

публикувано на 16.01.25 в 10:17

Денят на "Бийтълс" и още музикални епизоди от живота

16 януари е обявен от ЮНЕСКО за Деня на "Бийтълс". На тази дата в далечната 1957 за първи път групата излиза на сцена в ливърпулски клуб. Талантливите млади музиканти са забелязани от Браян Епстайн, скромен собственик на магазин за плочи, който решава да стане продуцент на "Бийтълс". Останалото е история… Днешният ден не е..

публикувано на 16.01.25 в 09:07