В герба на страната ни стоят три лъва. В хералдиката лъвът символизира силата, мъжеството, но и благородството. Пак върху герба ни (не само върху сградата на Народното събрание), стои и надписът "Съединението прави силата".
Ще ми се да вярвам, че и всички добре познават завета на Левски да бъдем равни с другите европейски народи и в държавата ни "Българи, турци, евреи ще бъдат равноправни във всяко отношение: било във вяра, било в народност, било в гражданско отношение, било в каквото и да е било"... С една дума от явно по-явно кратко и ясно сме заявили пред света кои и какви сме ние! Заявили сме ценностите, които са ни водили през всичките години от Освобождението насам. И сред тези ценности е Единството – единството, което е отвъд произхода, единството, което ни прави един народ. Та, заради всичко това е повече от странно защо в обществото ни все още се ширят дискриминацията, ксенофобията, антисемитизмът, расизмът и куп още "анти". Защо все още съществува омразата към различния? Преди дни по време на служба Софийската синагога беше облепена с некролози на Хитлер. За поредната проява на антисемитизъм у нас и за разрастването му по света разговаряме с Максим Делчев, председател на Централния израилтянски духовен съвет.
Освен антисемитизмът, в обществото ни непрестанно се вихри и антициганизмът. Затова в разговора включваме и Деян Колев,председател на УС на Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе". В края на 2023 година Центърът представи свое проучване за публичния образ на ромите в социалните медии. "Поне половината от материалите проявяват пряка омраза с използване на обидни и унижаващи изрази" казва Деян Колев.
Сред всички "-изми", които набират скорост в Европа днес, най-силно се вихри антисемитизмът. А той, заедно с всички останали прояви на омраза към различните, е една от характеристиките на фашизма. На 9 януари в Европейския парламент се проведе дебат на тема "Борба срещу възраждането на неофашизма в Европа". За неофашизма и неонацизма като нови етикети на стари явления продължава разговорът ни с Максим Делчев.
Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..
Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..
Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..
Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg