Концерт за пиано и струнен оркестър от Шнитке очаква публиката в зала "България" на 24 януари от 19 часа. В първия концерт за сезона световнопризнатата пианистка Пламена Мангова и камерен ансамбъл "Софийски солисти" ще представят и Струнен квартет оп. 130/133 "Голяма фуга" от Бетовен. Диригент ще бъде Константин Добройков.
"Струнният квартет много рядко може да се чуе, изпълнен в този състав. Чисто технически не само че той е труден за един квартет, а дублирайки всяка партия по още три-четири пъти – става още по-трудно. Така погледнато е много интересно човек да дойде, да чуе и да види как се справят музикантите", каза в ефира на програма "Христо Ботев" цигуларят Орлин Цветанов, който е част от "Софийски солисти". – "А концертът от Шнитке: за мен това е един любим композитор, защото винаги в неговото творчество той вкарва някаква гротеска."
Орлин Цветанов е от музикантите, които сбъдват мечти още с първите си изсвирени ноти. Роден под звука на музиката, в семейството на известния български композитор проф. Цветан Цветанов и пианистката Гергана Владова, за него няма рамки в стила. Съчетава класическа и поп музика, фламенко, танго, ъндърграунд, джаз. Свири с най-разпознаваемите имена на съвременната българска музика, а от 18 години е и част от музикантския екип на Лили Иванова.
"След завършването ми в Музикалното училище при г-жа Лидия Радионова и камерна музика при Явор Димитров, бях приет в Музикалната академия в класа на проф. Ангел Станков и Георгита и Венцеслав Николови, професорите, където беше много хубаво. Там израснах като цигулар. Веднага след това започнах работа за певицата Лили Иванова, която ми помогна за цялото ми израстване като музикант и човек. Тя е главната причина аз да продължавам да свиря на цигулка. Даде ми не само примера, който всички ние виждаме, като един завършен артист и музикант, но ми даде и възможността да работя и да се изхранвам с музика, което в България в последно време не е много лесно. От неин концерт в Арена "Армеец" 2012-а мои колеги от "Софийски солисти" ме поканиха да стана част от камерния ансамбъл", разказва Орлин Цветанов.
Според него характерът е основополагащ за изграждането на личността, а родителите много влияят дори в зараждането на мечтите. Най-голямата награда за артиста обаче е, след като е положил истински труд, да бъде оценен от публиката си.
"Да мечтаят свободно и спокойно, защото това е първата стъпка към нещо, ако искаш да го постигнеш. Да си го помечтаеш, след това да си го представиш как става и накрая то вземе, че стане" – това съветва цигуларят младите музиканти.
Балансът между работата и личното време е крехък, но всеки млад човек има възможността да си го отгледа в себе си и да се наслаждава на постигнатите цели, смята Орлин.
Орлин Цветанов е част от състава Bingo Symphony Orchestrа, който прави модерен прочит на класиката. Работи по различни проекти със Стоян Янкулов, Михайл Йосифов, Бисер Иванов, Младен Тасков, Веселин Веселинов-Еко, Живко Петров, Кирил Македонски. През 2011 годна със сестра му – пианистката Зорница Цветанова, създават формата "Класиката среща джаза". В резултат от общите им търсения в музиката са и проектите Dream of OZ и Tango Cats, които също затвърждават връзката между класическата и традиционна българска музика и съвременното звучене.
Снимки: ФС на камерен ансамбъл "Софийски солисти"В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg