Новият биографичен роман "Живот с Пикасо" поставя светлина върху живота и творчеството на един от най-влиятелните испански художници Пикасо. Книгата "Живот с Пикасо", написана заедно с Карлтън Лейк и публикувана през 1961 г., е посветена на Пикасо художника и Пикасо човека. В нея геният говори за живописта и скулптурата, за живота си, за кариерата си, а също и за други художници – както съвременни, така и стари майстори.
Виждаме Пикасо в неговите многобройни и променливи настроения – той ту отхвърля творбите си, ту се възхищава от тях, поддава се на различни суеверия, проявява се като грижовен баща. "Живот с Пикасо" е не само портрет на един велик художник в апогея на славата му, но и картина на една талантлива млада жена в началото на собствената ù забележителна кариера, споделя преводачът на български от английски Ирина Димитрова.
Един от най-важните моменти в началото на романа е срещата между Франсоаз Жило и Пабло Пикасо, първоначално той поглежда с недоверие към нея и твърди, че жена, която изглежда така, не може да бъде художничка, тъй като я е смятал за твърде красива. Изглежда, че Пикасо пръв се влюбва във Франсоа и започва с малките жестове на внимание към нея още в началото, като търси повод за близост с нея. Франсоаз открива идеята на кубизма чрез Пикасо, той винаги разкрива тайните на своето изкуство пред нея.
Във финала на четвърта част Франсоаз прави едно признание, че е виждала Пикасо щастлив истински само по време на бременността и решава да го дари с още едно дете. На финала виждаме обаче, че любимата жена вече е заместена от друга дама в живота на Пикасо. Финалът може би е щастлив за Франсоаз, защото тя достига популярност чрез своето изкуство, но Пикасо не остава до любимата си жена.
Снимки: @iztokzapad, Ангелина Грозева
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg