Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премълчани истории от старите вестници

Снимка: academicabooks.bg

Дълго време вестникът е средството, от което човечеството се е осведомявало какво се случва по света, откривало е идеи, с които да се съгласява или пък отрича, срещало се е постиженията на учени, мислители, творци… За българския печат е характерно, че той – макар и късно появил се, – първият български вестник под името "Български орел", излиза на 20 април 1846 г. в Лайпциг (в едва три броя) с основател Иван Богоров, бързо се превръща в основния орган за национално самоосъзнаване и възвисяване. А след Освобождението тъкмо вестниците прокарват политическите страсти, на техните страници се разразяват идеологическите и партийните борби – ожесточени и жилещи. 

Ето защо е винаги интересно да се ровиш в старите вестници. Това е сторил Антонио Станоев, известен наш колекционер на печатни издания, който е подбрал в книга със заглавие "Преглед на печата. 100 интригуващи статии от старите вестници (1884-1943)" интересни материали от всякакви сфери – военно дело, политика, икономика, култура, любопитни факти и случки… 

За това какво е открил в старите вестници и какво е спестил, говорим в "Премълчаната история" с него, с историка Мартин Чорбаджийски, автор на текстовете, съпътстващи печатните изрезки, и с Юлия Йорданова-Панчева, преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Иван Шопов

Проф. Иван Шопов: България има своето бъдеще в науката за полимерите

Думата полимери, произлиза от гръцките думи – "много" и "част", т.е. полимерите са нещо, което съдържа много части. Самата структура е една дълга молекула. Германецът Хермант Щаузингер, който е лауреат на Нобелова награда, за първи път обяснява, че може би има вещества, които са с огромна молекула, която нарича макромолекула. Години наред..

публикувано на 12.05.25 в 10:35
Доц. д-р Атанас Мангъров

Защо сами си го причиняваме?

Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..

публикувано на 09.05.25 в 10:47

Съчетаването на архитектурно наследство и спорт е тема на международна среща в УАСГ

В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..

публикувано на 09.05.25 в 10:15

Даниел Симеонов: Изкуството е изключително важно за развитието на всеки млад човек

Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..

публикувано на 08.05.25 в 16:25

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20