Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мелодична среща между човека и природата

Маточина, Сакар
Снимка: Димитър Градинаров, Българско дружество за защита на приците

Музика, природа, общност. Как тези три понятия чрез взаимодействието си могат да постигнат успех в една екологична кауза?

В предаването "Нашият ден" се включва Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците – домакин на артистична резиденция, за да разкаже за ролята на връзката природата – човек – изкуство в опазването на околната среда и видовете.  

Елица Иванова разказва пред слушателите на предаването повече за предстоящата артистична резиденция, чиято цел е популяризирането на животинските видове и техните местообитания в Сакар и Източни Родопи.  

Представителят на Българското дружество за защита на птиците споделя, че резиденцията е вдъхновена от примера на артиста  Нико де Трансилвания, организирал успешно подобно събитие в Румъния. В рамките на резиденцията румънската музикантка и българският интердисциплинарен артист Иван Шопов ще работят с местната общност, за да създадат музика, вдъхновена от природата и културата на избрания регион, разказва Иванова.

Гостът в ефира на предаването разяснява повече за дейността на дружеството – организатор. То е координатор и на проекта "Зеленият пояс на Югоизточна България" по програма за финансиране на Университета в Кеймбридж. Иванова обяснява, че при проследяването на така наречените "чадърни видове" еколозите черпят информация за виталността и състоянието на екосистемата.

Елица Иванова вижда пряка връзка между природата и изкуството:  

"Изчезващите видове са свързани с изчезващата култура, изчезващите хора на тези места, специално в местообитанията като пасищата, където без животни няма как да има ниска трева, лалугери, царски орли. Ние сме напълно наясно с тази връзка между местните общности и природата."

С тази цел, в продължение на година, артистите ще идват на терен, за да се вдъхновяват от контакта с мелодиите и звуците в местността. Иванова разказва, че началото на тези срещи с различните етноси и природни местообитания в Източни Родопи вече е поставено.

Според организатора на резиденцията музиката, поставена в един екологичен контекст, може да резонира по нов начин с аудиторията.

"Надяваме се тази резиденция и тези музикални продукти да са началото на нещо прекрасно и хората да разберат повече за ценността на видовете и местообитанията, които са около нас", казва Елица Иванова. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30