Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Музей на фотографията" в Казанлък – какво се променя и защо е нужно?

Снимка: личен архив на музея

Посетителският център "Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства" в Казанлък с гласувано решение на Общинския съвет се преобразува в специализиран "Музей на фотографията" – културен институт по смисъла на Закона за културното наследство (ЗКН) и Закона за закрила и развитие на културата (ЗЗРК). В ефира на предаването "Нашият ден" гостува директорът на музея, Стефан Папукчиев, за да обясни мотивите за тази трансформация и да запознае слушателите с досегашната дейност на центъра.

Гостът разказва, че идеята за музей е инициирана от гилдията на фотографите в града още през 2009 година, а през 2015 година посетителският център отваря врати. По думите на Папукчиев постепенно мястото е припознато както от местната общност, така и от чуждестранни фотографи, създава важни връзки с редица институции и през годините активно допринася за културния живот в града.

Папукчиев разяснява откъде произлиза необходимостта посетителският център да бъде пререгистриран като музей по смисъла на закона. По думите на музейния директор това  би открило възможности за кандидатстване по европейски програми и би повдигнало авторитета на центъра. "Отговаряме на всички изисквания на закона", заявява Папукчиев.

Директорът се надява следващият етап в развитието на музея да е свързан с неговото разширяване. Папукчиев споделя, че досега центърът е натрупал богат архив – технически и снимков. 

Гостът разказва за една от хубавите инициативи, осъществени през изминалата година, а именно събитието "Приказки в музея", насочено към деца от детските градини и началните класове. Чрез атрактивни прожекции и разходки в музея най-малките посетители се запознават с историята на анимацията и фотографията, а после водят и своите родители. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05