Посетителският център "Музей на фотографията и съвременните визуални изкуства" в Казанлък с гласувано решение на Общинския съвет се преобразува в специализиран "Музей на фотографията" – културен институт по смисъла на Закона за културното наследство (ЗКН) и Закона за закрила и развитие на културата (ЗЗРК). В ефира на предаването "Нашият ден" гостува директорът на музея, Стефан Папукчиев, за да обясни мотивите за тази трансформация и да запознае слушателите с досегашната дейност на центъра.
Гостът разказва, че идеята за музей е инициирана от гилдията на фотографите в града още през 2009 година, а през 2015 година посетителският център отваря врати. По думите на Папукчиев постепенно мястото е припознато както от местната общност, така и от чуждестранни фотографи, създава важни връзки с редица институции и през годините активно допринася за културния живот в града.
Папукчиев разяснява откъде произлиза необходимостта посетителският център да бъде пререгистриран като музей по смисъла на закона. По думите на музейния директор това би открило възможности за кандидатстване по европейски програми и би повдигнало авторитета на центъра. "Отговаряме на всички изисквания на закона", заявява Папукчиев.
Директорът се надява следващият етап в развитието на музея да е свързан с неговото разширяване. Папукчиев споделя, че досега центърът е натрупал богат архив – технически и снимков.
Гостът разказва за една от хубавите инициативи, осъществени през изминалата година, а именно събитието "Приказки в музея", насочено към деца от детските градини и началните класове. Чрез атрактивни прожекции и разходки в музея най-малките посетители се запознават с историята на анимацията и фотографията, а после водят и своите родители.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл:
Днес на открита сцена "Мелницата" от 19:30 ч. в рамките на Международния фестивал "Дни на класиката в Балчик" ще се състои концертът "Посоки" на вокален ансамбъл "Спектрум". Ще прозвучат авторски акапелни пиеси, аранжименти на класически, фолклорни, поп и джаз теми за пет гласа и Loop station. Повече за събитието разказва Константин..
Днес в Пловдив в Зала "2019" на Градската художествена галерия се открива изложбата "Разговори с живописта" на Греди Асса. Художникът, носител на наградата "Захарий Зограф", представя над 55 живописни платна и едроформатни рисунки, създадени между 2010 и 2024 година. Десислава Маркова разговаря с Греди Асса – чуйте в звуковия файл:
В Котел започва IХ издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим. Фестивалът се организира под патронажа на кмета на града Коста Каранашев , а програмата включва демонстрации на автентично тъкане на котленски килими, народни танци и песни от различни етноси, фолклорни шествия и костюми, занаятчийски базар с ръчно изработени изделия,..
Днес е крайният срок за онлайн гласуването за песните финалисти в Националния конкурс за песен "Бургас и морето". Подборната комисия е допуснала 12 песни, а желаещите могат да дадат своя глас на официалния сайт на конкурса. Песента, събрала най-много гласове, ще спечели наградата на онлайн слушателите. Финалът на конкурса ще се проведе на 26 юли..
Във врачанското село Лютиброд започва Международен фестивал на мексиканска култура "XFest България 2025". Фестивалът се организира за първи път и представя част от мексиканската култура, алтернативната музика, уелнес обучения и холистични семинари. Страната ни е избрана за първи домакин на XFest заради древното си наследство, чистата природа и..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg