В своеобразна приказка за билката и за болката превърнахме събеседването с проф. Людмил Пейчев, ръководител на Катедрата по фармакология, токсикология и фармакотерапия в Медицинския университет в Пловдив. Неговото име е познато по света не само като преподавател в Европейската школа по клинична хомеопатия, но и като учен и практик с хиляди пациенти и последователи.
Известният лекар-хомеопат има повече от 40 години опит на лечител и преподавател и очерта огромните предимства на нетрадиционната медицина и нейното стимулиращо влияние върху организма. Проф. Л. Пейчев изтъкна огромната енергия, която притежава българската природа и наследените традиции в алтернативното лечение на редица болести.
Противно на разбиранията ни се оказа, че хомеопатичната наука и практика не идва от дълбока древност, а е сравнително млад терапевтичен подход. Д-р Самуел Ханеман открива и налага хомеопатичните методи преди 200 години, но неговите последователи са много, включително и в България.
Странно обаче защо редица учени – академици, професори, доценти по медицина, отричат хомеопатията като цяло? Приемат я за лъженаука, която въздейства на принципа "плацебо". В духа на нашата многопластова и равнопоставена трибуна ние допускаме различни гледни точки и идеи, които събеседниците ни отстояват.
Проф. Людмил Пейчев дефинира термини и понятия от света на хомеопатията и така посланията му стават по-разбираеми: какво не е хомеопатията, каква е разликата между клиничната и класическата хомеопатия, на какво ниво в човешкия организъм въздействат препаратите и по какъв начин укрепват имунната ни система?
В поредното съботно издание "За здравето" отговорихме и на редица въпроси: къде са развити центровете за приложна хомеопатия, каква е световната практика в използването на метода, какви са ползите и рисковете, допустимо ли е прилагането на самолечение?
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..
Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..
Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..
Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...
18 години пътешествия по света, срещи с непознати племена и опасни животни, стотици дни с камера на гръб, дрон в небето и обективи във всеки джоб. Радости и несгоди в 800 епизода на "Без багаж". И несломима страст към пътешествията. Рекордният брой заснети и излъчени по целия свят серии на "Без багаж" е отбелязан подобаващо на фестивала Mipcom в..
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg