Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За всяка болка – билка

Казва народната мъдрост и екип "За здравето" взе присърце темата

Снимка: Pixabay

В своеобразна приказка за билката и за болката превърнахме събеседването с проф. Людмил Пейчев, ръководител на Катедрата по фармакология, токсикология и фармакотерапия в Медицинския университет в Пловдив. Неговото име е познато по света не само като преподавател в Европейската школа по клинична хомеопатия, но и като учен и практик с хиляди пациенти и последователи.

Известният лекар-хомеопат има повече от 40 години опит на лечител и преподавател и очерта огромните предимства на нетрадиционната медицина и нейното стимулиращо влияние върху организма. Проф. Л. Пейчев изтъкна огромната енергия, която притежава българската природа и наследените традиции в алтернативното лечение на редица болести. 

Противно на разбиранията ни се оказа, че хомеопатичната наука и практика не идва от дълбока древност, а е сравнително млад терапевтичен подход. Д-р Самуел Ханеман открива и налага хомеопатичните методи преди 200 години, но неговите последователи са много, включително и в България.

Проф. Людмил Пейчев
Странно обаче защо редица учени – академици, професори, доценти по медицина, отричат хомеопатията като цяло? Приемат я за лъженаука, която въздейства на принципа "плацебо". В духа на нашата многопластова и равнопоставена трибуна ние допускаме различни гледни точки и идеи, които събеседниците ни отстояват.

Проф. Людмил Пейчев дефинира термини и понятия от света на хомеопатията и така посланията му стават по-разбираеми: какво не е хомеопатията, каква е разликата между клиничната и класическата хомеопатия, на какво ниво в човешкия организъм въздействат препаратите и по какъв начин укрепват имунната ни система? 

В поредното съботно издание "За здравето" отговорихме и на редица въпроси: къде са развити центровете за приложна хомеопатия, каква е световната практика в използването на метода, какви са ползите и рисковете, допустимо ли е прилагането на самолечение?


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво да направим с изпаднала от гнездото птица?

В сезона на гнезденето Александър Маринов-Санчо , орнитолог, активист и автор на филми за опазването на природата, обяснява какво да правим, когато видим изпаднала от гнездото си птица . Отговорът на този въпрос е – нищо. "Птиците в този сезон са излюпили малките, отгледали са ги в начален етап и младите птици в момента са във фаза, в която..

публикувано на 21.05.24 в 12:41
Кремена Сьодерстрьом

"Частни уроци" изобщо не съществува като термин в Швеция

Ако за нас това звучи изненадващо, също толкова шокиращо би било за шведските родители да си представят, че трябва да плащат за допълнително обучение на децата си извън редовните занимания в училище. В скандинавската страна се смята, че училището е длъжно да осигури образование и подкрепа на учениците, така че да бъдат готови за самостоятелен живот..

публикувано на 21.05.24 в 11:44
Доц. д-р Веселина Вачкова (вляво) и Цвета Николова

Познатите и непознати свети равноапостоли Константин и Елена

Едва ли някой (освен историците, занимаващи се с църковна история) знае, че на 20 май 325 година е открит Първият Никейски събор. Той е важен за православния християнски свят, защото на него се съставя Никейският Символ на вярата, който става основа на познатия ни днес Символ Верую. А причината той, въпреки споровете, да бъде приет, е не кой да е друг,..

публикувано на 21.05.24 в 09:58
Проф. Мария Малинова

За жените... като за майки

За женското здраве разговаряхме с проф. Мария Малинова. По време на Националната конференция за иновациите в акушерството и гинекологията, опитният специалист и преподавател направи обстоен анализ на причините, симптомите и коварните последици от заболяването ендометриоза. И не само – проф. Малинова отправи полезни съвети към дамите от всички..

публикувано на 21.05.24 в 07:50
Христа Иванова

Еврика! Успешните българи: Христа Иванова

Христа учи Квантова физика в СУ "Св. Климент Охридски". Любовта ѝ към физиката е още от най-ранна детска възраст, когато получава подарък книга. Днес Христа мечтае да стане откривател, може би не голям откривател, но да даде нещо поне мъничко на Света, в който живеем. Освен това, тя е сигурна, че иска да се върне в България, където и да отиде да учи с..

публикувано на 20.05.24 в 17:05