Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Настъпи Веселата пролет (春节) или Китайската нова година

13
Снимка: БТА

Тази нощ в 0.59 часа настъпи Китайската нова година – година на Дървения дракон.

Честито на празнуващите!


Самите китайци я наричат Веселата пролет (春节), но светът наложи своето наименование. Веселата пролет е най-важния празник в китайския календар и затова честванията продължават 15 дни.


Посолството на КНР отбеляза идването на Веселата пролет с много предварителни събития, чиято кулминация беше състоялата се преди седмица в НДК Българо-китайската "Пролетна среща на културите". Няма как да се предаде цялото богатство на атмосферата там, нито разнообразието по щандовете за книги, изложбата на храни, на дрехи и дамски аксесоари за коса... Най-голям интерес българската публика прояви към китайските младежи, облечени в български национални носии...


Ето така протичаха разговорите по време на Българо-китайската "Пролетна среща на културите" – къде на български, къде на английски... Важното е, че стана ясно неимоверното старание и желание на тези младежи да се докоснат колкото може повече до българската  култура. Изключително нарастналият интерес на българите към китайската култура също пролича. Много българи вече изучават езика, интересуват се от историята и литературата на Китай... Сред тези, които активно следяха проявите, свързани с Веселата пролет, беше и българската етно, поп и джаз певица Лика Ешкеназ.

Снимки: ФС на Китайския културен център в София
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Приказка за... възрастни

Разказана от педиатъра-генетик проф. Даниела Авджиева-Тзавелла. Говорихме с нея не само за педиатрия и за здравословните проблеми, свързани с генетичните аномалии или с редките болести в ранната възраст, но и за симптомите, които родителите трябва да следят, за да реагират навреме. Още в началото специалистът разграничи редките от генетичните..

публикувано на 17.01.25 в 08:35

В Либия единствената опасност са джигитите по пътя

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров посети Либия по официална покана на президента на Университета Гарюнис в Бенгази д-р Азедин Идриси. По мнение на мнозина, след падането на Кадафи държавата е едно от последните места по света, където човек би отишъл доброволно. Реалността се оказва доста по-различна. Проф. Димитров ни пренася в онази..

публикувано на 16.01.25 в 16:45

Красимир Коцев: За "човешкото" в изкуствения интелект

Електричество, данни, метал – вените, невроните и коститена едно ново същество, което не принадлежи нито на природата, нито на човечеството. Една и съща реалност ли виждат човекът и изкуственият интелект? Kъде са аналогиите с човешките сетива? Освен да му дадем сетива, можем ли да го приучим и на чувства – разговор във "Време за наука" с..

публикувано на 14.01.25 в 12:04

Еврика! Успешни българи: Владислава Георгиева

Владислава Георгиева е асистент в катедра "Комуникационни мрежи и системи" към факултет "Артилерия", противовъздушна отбрана и компютърни и информационни системи във ВВУ - Шумен. По време на следването си в Шуменския университет"Епископ Константин Преславски” през 2016 година печели именната стипендия "Акад. Димитър Мишев", която фондация "Еврика"..

публикувано на 13.01.25 в 17:05
Проф. Александър Оскар

Мобилните устройства са най-мощният стимул за развитие на късогледството

Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в предаването "Следобед за любопитните" проф. Александър Оскар – ръководител на Катедрата по офталмология към Медицинския университет в София, началник на Клиниката по очни болести към УМБАЛ "Александровска" и..

публикувано на 13.01.25 в 12:20