Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как Сметната палата контролира изпълнението на бюджета и публичните средства?

Димитър Главчев - председател на Сметната Палата
Снимка: БГНЕС

Сметната палата е върховната одитна институция на България, която трябва да осъществява контрол за изпълнението на бюджета и публичните средства и дейности, съгласно Закона за Сметната палата и международно признатите одитни стандарти. След създаването на комисия, която да одитира годишните финансови отчети на Сметната палата от 2019 до 2023-та: Как Сметната палата контролира изпълнението на бюджета и управлението на публични средства и дейности? Събеседник в студиото на "Нашият ден" е Димитър Главчев – председател на Сметната палата.

На въпроса кои са гаранциите, че Сметната палта няма да бъде употребявана за политически цели и че охранява единствено обществения интерес, Димитър Главчев отговаря: "Историята на Сметната палата е гаранция. Друга гаранция са служителите. Би трябвало и ръководството да бъде гарант. В мое лице имате уверение, че Палатата ще бъде такъв орган – нито ще бъде беззъба, нито ще бъде бухалка. Иначе няма да се захвана с тази работа. Щом го казвам – значи го гарантирам."

Избирането на Главчев за председател на одитната институция преди време буди полемика заради неговата предходна политическа кариера. Главчев споделя, че преди да попадне в политиката, той има опит в сферата на независимия одит. Също така е работил по сегашния Закон за Сметната палата заедно с тогавашния председател на институцията, проф. Валери Димитров.

По думите на Главчев, съществуват две философии за Сметната палата, отнасящи се до броя на служителите в нея. При законовата промяна е намален броят на ръководството – то се състои от трима души. Съставен е и консултативен съвет, който да оказва страничен професионален поглед върху дейността на Палатата. По-късно съветът е съкратен до двама членове – един от Института на дипломираните експерт-счетоводители, другият – от Института на вътрешните одитори в България.

Сметната палата в България е от парламентарен тип, за разлика от средиземноморските държави, чиито сметни палати имат и съдебни функции. Главчев заявява, че това е заложено в Конституцията и идеята от 2010 г. институцията да функционира като генерален одитор е отхвърлена именно по тази причина. Според Главчев е важно Сметната палата да бъде орган, който охранява парите на данъкоплатците и осигурява използването им точно в посоките, в които трябва.

Председателят на Сметната палата вярва, че не са нужни законодателни промени, свързани с  институцията. Той обръща внимание на друг проблем, възникнал в годините, чието решение изисква законодателна промяна.  Прагът, който е за задължителни одити на общините, е определен още през 2010 година и възлиза на 10 млн. лв. При такъв бюджет – независимо дали е от българския бюджет, или е от европейски средства, е задължително да се проверяват общините. Тогава този тип общини са били около 92, но към момента са около 265. Един и същи брой одитори, много повече задължителни одити предполагат законова промяна в тази област.

"Работата на Сметната палата, влезе ли в одитиран обект, е да направи констатации. След като направи констатации, дава препоръки. Ако са открити нарушения, те се отнасят към органите, които са компетентни да продължат нататък" – така обяснява същинската дейност на Палатата нейният председател. Директни санкции институцията може да налага само при нарушения по Закона за обществените поръчки и Закона за политическите партии.

До 31 март политическите партии трябва да внесат годишните си финансови отчети, а на 15 април резултатите ще бъдат оповестени на страницата на Сметната палата. Към момента Палатата е в разговори с ЦИК за облекчаване на административния процес по подаването на отчети от страна на политическите партии.

Главчев споделя със слушателите някои от по-интересните одити, приключени от Сметната палата, които биха представлявали обществен интерес: одит на качеството на средното образование, одит на системата ИСУН, одит за мерките по Covid 19.

В най-скоро време на сайта на Сметната палата ще има специално място за подаване онлайн на граждански сигнали за корупция, съобщава Главчев. Обособено е и специално звено в институцията, което ще противодейства на корупцията и прането на пари по тези онлайн сигнали.  

Последната информация, която Главчев оповестява в ефира на предаването, е учредяването на Обществен съвет към Сметната палата: "Надяваме се на помощ от медиите. Идеята е в него да вземат участие и представители на трите обществени медии."

Събеседникът завършва разговора с думите: "Аз съм твърдо убеден, че ако има прозрачност, то и доверието, и уважението към работата на Сметната палата ще се повишават."

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26