Сметната палата е върховната одитна институция на България, която трябва да осъществява контрол за изпълнението на бюджета и публичните средства и дейности, съгласно Закона за Сметната палата и международно признатите одитни стандарти. След създаването на комисия, която да одитира годишните финансови отчети на Сметната палата от 2019 до 2023-та: Как Сметната палата контролира изпълнението на бюджета и управлението на публични средства и дейности? Събеседник в студиото на "Нашият ден" е Димитър Главчев – председател на Сметната палата.
На въпроса кои са гаранциите, че Сметната палта няма да бъде употребявана за политически цели и че охранява единствено обществения интерес, Димитър Главчев отговаря: "Историята на Сметната палата е гаранция. Друга гаранция са служителите. Би трябвало и ръководството да бъде гарант. В мое лице имате уверение, че Палатата ще бъде такъв орган – нито ще бъде беззъба, нито ще бъде бухалка. Иначе няма да се захвана с тази работа. Щом го казвам – значи го гарантирам."
Избирането на Главчев за председател на одитната институция преди време буди полемика заради неговата предходна политическа кариера. Главчев споделя, че преди да попадне в политиката, той има опит в сферата на независимия одит. Също така е работил по сегашния Закон за Сметната палата заедно с тогавашния председател на институцията, проф. Валери Димитров.
По думите на Главчев, съществуват две философии за Сметната палата, отнасящи се до броя на служителите в нея. При законовата промяна е намален броят на ръководството – то се състои от трима души. Съставен е и консултативен съвет, който да оказва страничен професионален поглед върху дейността на Палатата. По-късно съветът е съкратен до двама членове – един от Института на дипломираните експерт-счетоводители, другият – от Института на вътрешните одитори в България.
Сметната палата в България е от парламентарен тип, за разлика от средиземноморските държави, чиито сметни палати имат и съдебни функции. Главчев заявява, че това е заложено в Конституцията и идеята от 2010 г. институцията да функционира като генерален одитор е отхвърлена именно по тази причина. Според Главчев е важно Сметната палата да бъде орган, който охранява парите на данъкоплатците и осигурява използването им точно в посоките, в които трябва.
Председателят на Сметната палата вярва, че не са нужни законодателни промени, свързани с институцията. Той обръща внимание на друг проблем, възникнал в годините, чието решение изисква законодателна промяна. Прагът, който е за задължителни одити на общините, е определен още през 2010 година и възлиза на 10 млн. лв. При такъв бюджет – независимо дали е от българския бюджет, или е от европейски средства, е задължително да се проверяват общините. Тогава този тип общини са били около 92, но към момента са около 265. Един и същи брой одитори, много повече задължителни одити предполагат законова промяна в тази област.
"Работата на Сметната палата, влезе ли в одитиран обект, е да направи констатации. След като направи констатации, дава препоръки. Ако са открити нарушения, те се отнасят към органите, които са компетентни да продължат нататък" – така обяснява същинската дейност на Палатата нейният председател. Директни санкции институцията може да налага само при нарушения по Закона за обществените поръчки и Закона за политическите партии.
До 31 март политическите партии трябва да внесат годишните си финансови отчети, а на 15 април резултатите ще бъдат оповестени на страницата на Сметната палата. Към момента Палатата е в разговори с ЦИК за облекчаване на административния процес по подаването на отчети от страна на политическите партии.
Главчев споделя със слушателите някои от по-интересните одити, приключени от Сметната палата, които биха представлявали обществен интерес: одит на качеството на средното образование, одит на системата ИСУН, одит за мерките по Covid 19.
В най-скоро време на сайта на Сметната палата ще има специално място за подаване онлайн на граждански сигнали за корупция, съобщава Главчев. Обособено е и специално звено в институцията, което ще противодейства на корупцията и прането на пари по тези онлайн сигнали.
Последната информация, която Главчев оповестява в ефира на предаването, е учредяването на Обществен съвет към Сметната палата: "Надяваме се на помощ от медиите. Идеята е в него да вземат участие и представители на трите обществени медии."
Събеседникът завършва разговора с думите: "Аз съм твърдо убеден, че ако има прозрачност, то и доверието, и уважението към работата на Сметната палата ще се повишават."
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл:
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg