Днес отбелязваме Световния ден на радиото. По инициатива на ЮНЕСКО, след гласуване на Общото събрание на ООН през 2012 година, 13-и февруари е обявен за Световен ден на радиото. Денят е избран неслучайно – рождената дата на радиото на самата Организация на обединените нации е именно 13 февруари – през 1946 година.
Тази година честването ще се проведе за 13-и път и е под мотото: "Радиото: един век информира, забавлява и образова".
Във вертикалния свят на бурно технологично развитие радиото започва втория век на своето съществуване, но остава медията, на която се доверяват най-много хора.
Не може в този ден да не бъде спомената документалната поредица на БНР "Радиото", в която един от главните герои е големият Петър Увалиев. Той казва:"Радиото е най-големият цивилизационен елемент, чрез него светът става като махала за човека."
Честит празник!
В днешните "Епизоди от живота" се отбелязва, освен Световния ден на радиото, и годишнината на едно от най-обичаните и популярни предавания на програма "Христо Ботев" "Семейно радио".
По този повод гост в "Нашият ден" е Калина Станева – един от емблематичните и обичани водещи на "Семейно радио", чийто кадифен глас се чува в събота сутрин. Тя е водещ на предаването почти от неговото създаване. И днес на 13 февруари, когато "Семейно радио" отбелязва своята 13-а годишнина и символично навлиза в своето тийнейджърство, Калина Станева разказва за своите спомени и преживявания през годините, за началото на "Семейно радио", за рубриките, темите, събеседници, които правят предаването забележително и уникално.
Чуйте повече от звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg