Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семейството преди и днес: какво става?

Снимка: haskovo.bg

Денят на св. Валентин и св. Трифон Зарезан е вече десетки години обект на различни шеговити контаминации у нас. Според митовете св. Валентин е пострадал, защото е бракосъчетавал въпреки забраната, а св. Трифон пък се чества с ритуали, включващи "мъжкото" и "женското" ту като отделни участия, ту – общосемейно.

Затова припомняме що е то – семейството. Каква е историята на тази най-важна молекула на обществото, какво отличава античното от средновековното и възрожденското семейство, къде сме днес. Какви чудати неща е имало в семейните взаимоотношения в миналото, какви девиации има сега?

В предаването вземат участие проф. Николай Аретов, психиатърът и писател Фани Цуракова, адвокатката Кристина Бобева, издателят Стоил Панайотов.

Николай Аретов разказва за особености на възрожденското семейство, припомня факти от биографията на имена като Любен Каравелов и Асен Христофоров, свързани с брачния им живот.

Д-р Фани Цуракова говори за някои неблагополучия в съвременното семейство във връзка с промяната на ролите, с търсенето на идентичност, особено от момчетата, която не намират във фигурата на бащата.

Стоил Панайотов разказва за огромните проблеми, които съществуват и в семействата с уж здрав религиозен морал – като семейството на американската звезда Дженет Маккърди, във връзка с наскоро излязлата и у нас нейна книга "Радвам се, че мама умря".

Адв. Кристина Бобева споделя опита си с новите правни практики на двойките – съжителство без брак, предбрачен договор и др., като допълва това с наблюденията си, че тенденциите за разпад на съвременното семейство са свързани с нежеланието за полагане на усилия, със социалната незрелост на партньорите.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Битка за всяка българска дума

"Какво е да не разбираш езика на училището?" – под този надслов основното училище "Христо Ботев" в свиленградското село Левка организира кръгла маса с участието на представители на Регионалното управление на образованието, Хасково и на катедра "Български език като чужд" на Софийския университет. Въпросът може да се тълкува по различен начин..

публикувано на 04.05.24 в 08:09
проф. Илза Пъжева

Защо определени биологично активни вещества са токсични за човешкия организъм?

Илза Пъжева е професор в Института по биофизика и биомедицинско инженерство към Българската академия на науките, където ръководи секция "QSAR и молекулно моделиране " . Тя е доктор на биологическите науки и член-кореспондент на БАН. Била е стипендиант на германската фондация " Александър фон Хумболт " и председател на Хумболтовия съюз в..

публикувано на 02.05.24 в 17:00

Международен договор в защита на Световния океан очаква ратификация от страните членки на ЕС

В края на април Европейският парламент прие Международния договор на ООН за защита на океаните. Споразумението по Конвенцията на Организацията на обединените нации по морско право относно опазването и устойчивото използване на морското биологично разнообразие на районите извън националната юрисдикция е известно като  Споразумение за BBNJ   и беше..

публикувано на 02.05.24 в 09:36

Борис Шивачев – писателят, пътешественикът, испанистът, социалният мислител

В българската култура има имена за широката публика почти неизвестни, но за развитието ѝ – безценни. Такъв е Борис Шивачев (1902-1932), рано отишлият си от света (ненавършил 29 години) забележителен българин: бил в Аржентина, запознал се и дълбоко проникнал там в испаноезичната култура и литература, неуморен техен пропагандатор и популяризатор..

публикувано на 01.05.24 в 18:05

Държавата за децата – добър 3.59

Няма нищо по-ценно за едно семейство от децата. Би трябвало и за държавата да е така. Ако сега, уважаеми читатели/слушатели, ви попитам –  Така ли е , едва ли положителните отговори ще преобладават. Защото действията и политиките на държавата ни, които трябва да осигурят нормална среда за отглеждане и възпитание на децата ни, категорично не са..

публикувано на 30.04.24 в 17:17