Редица инициативи отбелязват годишнината на именития наш художник. В родния му град Казанлък Художествената галерия открива днес изложба "Голямото надлъгване. Към изложбата на Дечко Узунов от 1969 година и археологията на един скандал".
Партньори на проекта за цялостното честване са Софийската градска художествена галерия, Държавната агенция "Архиви" и Българскта телеграфна агенция, а куратор е Пламен Петров, директор на галерията в Казанлък.
Ето какво пише той за изложбата: "Връщане 55 години назад, когато илюзиите от 1968 г. за възможна промяна са прекършени. Илюзии, които без особени сътресения още две десетилетия ще останат погребани под удобството, което Българската комунистическа партия осигурява на опитомената си, или пък уморена от напреженията, кой може да каже, художествено-творческа интелигенция. Връщане към голямото надлъгване, в хватката на което продължаваме да бъдем и днес. 55 години назад, приседнали във влака, който така и все не заминава. Не отпътува за никъде, защото като че ли е пълен с човеци, които все не успяват да атакуват живота с цялото си възможно съмнение."
Началото на инициативите за 125-годишнината беше поставено на 21 февруари в Художествена галерия - Казанлък с представяне на книгата "Разпилени спомени" от проф. Аксиния Джурова и Аделина Филева, директор на Софийската градска художествена галерия.
Чуйте Пламен Петров.
Снимка – ХГ - Казанлък
"Картина ли е театралният плакат?" поставя като въпрос срещата-дискусия в Народния театър с участието на студенти и преподаватели от Националната художествена академия и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". За съвременната роля на театралния плакат и цени ли се той достатъчно, в "Какво се случва" говорят доц. Георги Павлов, преподавател в катедра "Плакат и..
Социална кауза обедини творчеството на 14 български журналисти в сборника "Око на времето". Изданието е част от своеобразен социален проект с партньорството на организации на хора с увреждания, читалища и домове за възрастни хора. "Око на времето" е наскоро представеният сборник, в който журналистиката среща литературата...
Обръщаме поглед към столицата. Украинската арфистка Вероника Лемишенко ще открие Първия български международен арфов конкурс . Концертът ѝ е тази вечер, 4 април, в Националното музикално училище "Любомир Пипков". Входът е свободен. Конкурсът Viva Harp ще се проведе на 5 и 6 април . Той е създаден от Кохар Андонян и Даниела Дикова от..
В Габрово днес, от 18:30 часа, се открива "Изложба" на Стефан Петков и Деян Боев — личности в непрестанен диалог, независимо от физическата им локация, които представят своята идея за изкуство. Духовната връзка между учител и ученик във възможно най-класическия си вариант е представена чрез живописни произведения, създадени по повод покана от куратора на..
Отправяме се към Карлово, където днес, на 4 април, в Общинска библиотека "Д-р Иван Богоров" ще бъде открита първата самостоятелна изложба "В душата ми" на Антония и Мариян Доткин. Събитието започва в 18:00 ч. и обещава на посетителите вълнуващо пътешествие в света на цветовете, емоциите и историята. Изложбата представя разнообразие от..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg