Доротея Николова от Радио Варна беше гост в рубриката "Темите на деня" на предаването “Нашият ден“. Тя е автор на подкаст за войната в Украйна по линията "Евранет плюс".
По нейните думи новините за Украйна отразяват началото на пълномащабна война на 24 февруари, но реално тази конфликт е съществувал осем години преди това.
"През последните две години съм се срещала с различни хора в Украйна. Някои от тях са преживели наистина изключителни събития, като спасяване на живота им два пъти в рамките на последното десетилетие", споделя тя.
Разговаряла е с таксиметрови шофьори, с обикновени хора, с търговци и посетители на различни заведения. При всичките си разговори среща само един човек, който изразява мнението, че конфликтът трябва да бъде решен с преговори за мир от страна на Украйна. Повечето украинци са решени да продължат да подпомагат с медикаменти, помощ и съдействие борбата на Украйна. В тях е забележим висок дух и мотивация, които са рядко срещани в други места.
Важно е да се напомни, че жителите на Варна са активно ангажирани с приемането и подпомагането на украински бежанци. Сред тях има и много руснаци, които са бягали от Русия поради политическите репресии на Путин, които се включват в помощта към бежанците.
"Имаме създадени много малки местни украински бизнеси в подкрепа на бежанците, но също така и много бизнеси, създадени от руснаци, избягали от Русия, които подкрепят руснаци, българи и украинци. Малките герои са много повече", казва тя.
Един от тях е Татяна Станева, българка, базирана в Киев. Тя представлява българското малцинство в Одеска област. Татяна е не само представител на малцинството, но и продуцент, режисьор и сценарист, който активно се ангажира с различни социални и културни инициативи.
Чуйте повече за нея в звуковия файл.
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg