Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква лекарствена политика планира МЗ?

Снимка: Pixabay

На четвъртия месец от действието на забраната за изнасяне на инсулин здравното министерство я удължи с още един месец с мотив, че е работеща мярка и че към момента няма недостиг на инсулин у нас. Последваха нови сигнали за липса на инсулин в аптечната мрежа. Според зам.-министъра на здравеопазването виновни за недостига на медикамента са търговците на едро, които не снабдяват безотказно търговците на дребно. От Асоциацията на търговците на едро на лекарства изразиха становище, че не задържат инсулини в своите складове и ги насочват към аптеките навреме. Какво реши МЗ във връзка със зачестилите сигнали за недостиг на инсулин за пациентите и как може да се преодолее проблема с липсата на аптеки в редица населени места и решение ли са вендинг машините за лекарства?

След телевизонен репортаж за недостиг на лекарства у нас и посочени три вида инсулини, които се намират трудно, политиката на Министерство на здравепазването беше разкритикувана от ГЕРБ-СДС, а от ДПС съобщиха, че са сезирали ДАНС, Прокуратурата и МВР да разследват причините за дефицита. От Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства представиха данни, поискани от Агенцията по лекарствата. Твърдението, че се задържа инсулин по складовете на фирмата вносител е внушение, по думите на зам.-министъра на здравеопазването, проф. Илко Гетов. 

Чуйте изказванията на предстедателя на БАРПТЛ - Боряна Маринкова, на зам.-министъра на здравеопазването, проф. Илко Гетов, на Оля Василева от Българската асоциация за търговия на едро с лекарства и на Светослав Крумов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз в репортажа на Елена Бейкова: 


По мнението на здравния зам.-министър, проф. Илко Гетов, в интервю за "Нашият ден", анализите показват, че проблемът с недостига е решен с временната мярка, въведена от МЗ. Има успокоение на пазара и достатъчно наличности за осигуряване на инсулиновото потребление от страна на българските граждани. "Златната среда" е намерена и заповедта ще бъде удължавана, докато се намери друго, трайно решение на проблема, заявява проф. Гетов. Той съобщава, че предстои дълга процедура на промяна на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, в която са заложени няколко мерки, директно или индиректно свързани с решаването на проблема с дефицита. 
Проблемът, свързан с изкривена верига на доставките в страната е плод на множество фактори, като проф. Гетов дава заявка, че решение ще се търси заедно с представителните организации. "Нашият интерес е пациентите да получават лекарствата си тогава, когато са им необходими.", уверява зам.-министърът. 

14 март е датата на която изтича тримесечният срок, даден в правото на ЕС за така наречената нотификация. В тази връзка проф. Гетов казва, че промените в закона са направени миналата година, минали са през Министерски съвет, подадени са в Народното събрание за разглеждане, а на 14 декември е нотифицирана Европейската комисия. Законодателната инициатива на МЗ е извършена и, по думите на професора, остава да бъде получена обратна връзка от европейска страна. Политическа воля за промени в лекарствената политика има. 

Друг голям проблем е липсата на аптеки в малките населени места. След предприети от министерството мерки вече има няколко открити аптеки в някои села, но трябва да мине врме преди да се направи анализ, доколко е успешна мярката. На публично обсъждане е сложена промяна в закона, свързана с вендинг автоматите, които могат да бъдат достъпни нощно време и в близост до неотложните звена за бърза помощ, съобщава проф. Гетов. 

"Нека всички да се успокоят. Няма в никакъв случай да бъдат пренебрегнати интересите нито на фармацевтите, нито на търговците на едро, нито на общините. Трябва да търсим и да намерим заедно разумен вариант така, че да подобрим достъпа на хората до лекарства.", уверява зам.-министърът на здравеопазването. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10