Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алесандро Масачи – една млада надежда на киното от българо-италиански произход

Част от поредицата "Радио България при българите в Рим"

Алесандро Масачи
Снимка: Личен архив

Новата съвместна инициатива с програмата на БНР за българите в чужбина, Радио България ще представя интересните съдби на наши сънародници зад граница и техните постижения в областта на културата, спорта и образованието. Днешното издание запознава слушателите с един успешен италиански актьор от български произход.

Голямата му любов е киното. Като малък бил болезнено срамежлив. Един ден майка му насила го завела на курс по актьорско майсторство. Тогава, едва на 8 години, решава да стане актьор.

Алесандро Масачи е роден в Италия преди 26 години. Майка му е българка, а баща му – италианец. Той се гордее, че е носител на две култури и на два езика. Младата надежда вече има зад гърба си поредица от големи и малки роли в различни продукции. А българската публика ще може да го види съвсем скоро в новия сериал на БНТ "Всичко за сина ми".

Алесандро разказва, че говори хубав български благодарение на майка си и баба си. В последните години се доближава до България по лични причини. Преди 4 години решава да посещава българското училище в Рим, за да се научи дапише и чете на кирилица и да опознае културата и историята на България.

През изминалото лято с интерес се запознава с киноиндустрита у нас по време на снимачния процес на сериала "Всичко за сина ми". Сега Алесандро започва да снима сериал в Рим, посветен на Леонардо да Винчи, в който ще се превъплъти в образа на помощника на  ренесансовия художник.

Според Алесандро двойният произход е предимство: "Аз виждам две различни култури. Всичко от твоя културен багаж помага, когато интерпретираш дадена роля."

На своята българска половина Алесандо смята, че дължи топлината и гостоприемството, готовността да помага  – черти от своя характер, които харесва. 

Повече чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олег Ковачев

Възкресение на подвига

В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..

публикувано на 20.04.25 в 10:29

Дванайсет разгневени мъже във Враца

Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..

публикувано на 20.04.25 в 09:51
Ан Апълбаум

Ан Апълбаум за автокрацията в света днес

Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...

публикувано на 19.04.25 в 09:45

Следата Шекспир – образование и бъдеще

За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..

публикувано на 19.04.25 в 08:55

Георги Заркин – писателят и журналист, който не преклони глава

85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..

публикувано на 18.04.25 в 16:27