Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ерик Димитров е тазгодишният носител на наградата "Изявен млад учен в областта на полимерите"

3
Институт по полимери - БАН

За 21-ви път на 1 март в Института по полимери в БАН, Съюза на химиците в България и Българското полимерно дружество, организират тържественото връчване на наградата, на името на проф. Иван Шопов – "Изявен млад учен в областта на полимерите".

Иван Шопов е бил дългогодишен директор на Института и учредител на тази награда, уточни по програма "Христо Ботев" проф. Станислав Рангелов, председател на Научния съвет на института и член на Националния комитет на Международния съюз по чиста и приложна химия.

Наградата "Изявен млад учен в областта на полимерите" е с национален статут, тъй като в съревнованието участват млади химици от различни учебни заведения в страната. Според статута на наградата, тя се дава на млад български учен (на възраст до 35 години) за изследвания в областта на полимерната наука, извършени от него, самостоятелно или в съавторство, в България или частично в чужбина, но по наша тематика. Наградата е индивидуална и се присъжда само на един участник в конкурса. След много дискусии и обсъждания, много трудно се вземат решенията кой точно да получи тази награда, призна проф. Станислав Рангелов. Именно това признание е катализирало желанието на много млади хора да продължат работата си в сферата на науката, сподели той. Повечето от наградените преди години вече са професори в БАН и висши училища у нас и в чужбина.

Тазгодишният носител на приза Ерик Димитров (на снимката в текста) е спечелил с разработката си за получаване на различни полимерни структури, съобщи в ефира на "Следобед за любопитните" проф. Станислав Рангелов.

Институтът по полимери е научно звено в направление "Нанонауки, нови материали и технологии" на Българската академия на науките. Мисията на Института по полимери е да извършва научни изследвания, иновационни дейности и обучение в областта на полимерите и полимерните материали, които допринасят за развитието на науката и технологиите и са в полза на обществото и икономиката. От 1 март 1990 г. ЦЛАП е преобразувана в Институт по полимери (ИП). ИП разширява своята изследователска дейност с нови фундаментални изследвания в областта на йонната и радикаловата полимеризация, в развитието на поликондензационни методи за получаване на полимери. Разработени са полимерни материали със специални свойства за приложение в медицината и фармацията, биотехнологиите и селското стопанство, машиностроенето и опазване на околната среда.

Подробности от звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена и Павел Благеви

Да посрещнеш 68-ия си рожден ден, обикаляйки Анапурна

Ако слушате редовно "Покана за пътуване", ще си кажете "Тези хора кога изкачиха връх Митикас в Олимп, кога се върнаха от обиколката на Анапурна". Но това е факт! Албена и Павел Благеви ди дойдоха в София да отбележат 68-ия рожден ден на мъжката половинка от семейството. Дамската отпразнувала същата възраст в планината. Помолих ги да разкажат за..

публикувано на 18.12.24 в 08:35
Доц. Ива Гаврилова

Кожата – огледало на човешкото здраве

Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..

публикувано на 18.12.24 в 08:28
Георги Вълков, Венета Гаврилова и Марина-Николова

Българският език – родината, която е винаги с теб

Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..

публикувано на 17.12.24 в 13:10
Антон Александров

Антон Александров: Не мисля, че изкуственият интелект скоро ще измести човека

"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..

публикувано на 16.12.24 в 17:30
Нели Керемидчиева

Как "(Не)възможното образование" стана "Възможното образование"

Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..

публикувано на 16.12.24 в 14:15